Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Załączniki to integralna część umowy i prawnik musi o tym pamiętać

14.07.2015, 07:04; Aktualizacja: 14.07.2015, 09:55
 • Wyślij
 • Drukuj

Radca prawny nie musi się znać na budowlance, ale gdy nie jest pewien czy zastosowane rozwiązanie technologiczne przy budowie domu jest prawidłowe, powinien skonsultować to ze specjalistą, a nie zalecać odstąpienie od umowy. 

Reklama

K. B. i D. B. zdecydowali się na zakup nieruchomości. W tym celu zawarli z deweloperem stosowną umowę na wybudowanie domu. W trakcie prac okazało się jednak, że strop budynku został wykonany przy zastosowaniu innej technologii, niż zakładała to umowa. W związku z powyższym K. B. i D. B. zwrócili się do radcy prawnego G. P. o udzielenie porady prawnej w związku z zaistniałą sytuacją. A ten, opierając się jedynie na postanowieniach umowy, zdecydował, że najlepszym rozwiązaniem będzie odstąpienie od zobowiązania. I nie pomogło tłumaczenie wykonawcy, że wcale nie złamał postanowień umowy, tylko zastosował rozwiązanie równorzędne, które zresztą zakładał projekt budowlany, stanowiący załącznik do kontraktu. Sprawa trafiła do sądu i niestety zakończyła się przegraną K.B. i D.B. w obydwu instancjach. No i co za tym idzie stratami finansowymi. W ich ocenie było to spowodowane zaniedbaniami po stronie pełnomocnika. Dlatego wnieśli pozew przeciwko firmie, która ubezpieczała radcę prawnego od odpowiedzialności cywilnej. Ta jednak pieniędzy wypłacić nie chciała i wniosła o oddalenie powództwa w całości.

Sąd Okręgowy w Gliwicach przyznał jednak rację powodom i zasądził od ubezpieczyciela na ich rzecz kwotę 75.600 zł.

Uznał bowiem, iż w niniejszej sprawie radca prawny nie dochował należytej staranności. Pomimo, iż w trakcie rokowań przedprocesowych uzyskał od przedstawiciela wykonawcy informację, że strop wykonany w technologii T. jest równorzędny w stosunku do stropu P., a na zastosowanie takiego rozwiązania pozwalał projekt budowlany, pełnomocnik za istotniejsze uznał postanowienia samej umowy. Wyszedł bowiem z założenia, że jeśli tam został określony konkretny sposób wykonania stropu, to nic nie uzasadnia zastosowania innej technologii. Nie konsultował jednak tego z żadnym specjalistą z zakresu budownictwa. I to był błąd.

Ubezpieczyciel odwołał się od tego wyroku.

Sąd Apelacyjny w Katowicach nie uwzględnił jednak apelacji.

Wskazał, że radca prawny odpowiada za szkody wyrządzone mocodawcy wskutek własnych zaniedbań i błędów prowadzących do przegrania sprawy.

W tym przypadku, to radca prawny doradził takie postępowanie wobec dewelopera, w wyniku którego powodowie nieskutecznie odstąpili od umowy sprzedaży i ponieśli straty finansowe. A przecież to na nim ciążyło dogłębne sprawdzenie treści całej umowy wraz z załącznikami. Powodowie zwracając się do osoby wykwalifikowanej mieli powody, aby ufać, że czynności które podejmuje są wykonywane zgodnie z prawem i w ich interesie.

W ocenie sądu całkowicie chybiony jest argument apelującej, że kontrola zleceniodawców powinna iść tak daleko, że każde kolejne czynności prawne czy faktyczne powinni skonsultować z innym prawnikiem. Koncepcja taka zupełnie podważa istotę zawodu radcy prawnego.

Oczywistym jest, iż radca prawny nie ponosi odpowiedzialności za wynik sprawy sądowej. Jednak to nie jego działanie w toku procesu było obarczone brakiem należytej staranności, ale czynności przed wytoczeniem sporu. Sama sprawa sądowa była konsekwencją wcześniejszej porady prawnej - czytamy w uzasadnieniu.

Radca prawny udzielając informacji powodom, iż przysługuje im prawo odstąpienia od umowy, miał już niezbędną wiedzę, która pozwalałyby mu, przy zachowaniu należytej staranności, na podjęcie decyzji w interesie zleceniodawców.

Zaniechanie dogłębnej analizy stanu faktycznego spowodowało, że radca prawny udzielił K. B. i D. B. niewłaściwej porady, a powodowie, działając w zaufaniu do jego wiedzy i fachowości, na zaproponowane czynności wyrazili zgodę. Z powodu błędnie ocenionej sytuacji prawnej mocodawców, powodowie ostatecznie przegrali spór sądowy, którego koszty ponieśli i utracili zadatek. Zdaniem sądu istnieją zatem wszelkie podstawy, aby uznać, że zachowanie radcy prawnego spowodowało szkodę.  A skoro pozwana nie przeczyła istnieniu umowy odpowiedzialności cywilnej radcy prawnego, to uwzględnienie powództwa wobec niej z mocy art. 822 k.c. było prawidłowe.

PS

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach (sygn. akt V ACa 864/14).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.