Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Współwłaściciel przejętej działki może sam dochodzić jej zwrotu

14.07.2015, 15:11; Aktualizacja: 14.07.2015, 16:09

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości, która była przedmiotem współwłasności, nie jest uzależniony od uzyskania zgody wszystkich osób uprawnionych do zwrotu jej części - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

W. G., spadkobierca jednego ze trzech współwłaścicieli nieruchomości wywłaszczonej na podstawie orzeczenia prezydium Rady Narodowej z 1967 r., w 1991 r. wyrokiem sądu uzyskał prawo do wystąpienia z wnioskiem o zwrot działki w imieniu drugiego współwłaściciela o nieznanym miejscu pobytu. Starosta jednak odmówił jej zwrotu z powodu niezałączenia przez skarżącego oświadczenia przyłączeniu się do wniosku trzeciego współwłaściciela nieruchomości. Wojewoda, wojewódzki sąd administracyjny, a w końcu także Naczelny Sąd Administracyjny oddaliły skargi W. G.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.