Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie ma nic ponad rosyjską konstytucją

14.07.2015, 16:30; Aktualizacja: 14.07.2015, 16:54

Rosyjski Sąd Konstytucyjny uznał, że ani konwencja o prawach człowieka, ani żaden inny akt prawa międzynarodowego nie ma pierwszeństwa przed narodową suwerennością, a decyzje trybunału strasburskiego mogą być przez Rosję uznawane tylko pod warunkiem, że nie naruszają konstytucji.

Reklama

- Wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka musi odbywać się przy uwzględnieniu nadrzędności ustawy zasadniczej. W wyjątkowych przypadkach Rosja może odmówić wypełnienia nałożonych na nią obowiązków, jeśli jest jedyny sposób na uniknięcie prawa podstawowego - powiedział na rozprawie sędzia Siergiej Marwin.


Pozostało jeszcze 40% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.