Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Włochy naruszają prawa par homoseksualnych

21.07.2015, 16:52; Aktualizacja: 21.07.2015, 17:13

Nie zapewniając homoseksualistom możliwości zawarcia związków partnerskich, włoskie władze ograniczają ich prawo do życia rodzinnego i prywatnego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Skargę do ETPC złożyły trzy pary gejowskie z długim strażem, którym lokalne urzędy odmówiły wydania zgody na zawarcie małżeństwa. Sprawa jednej z nich trafiła w końcu do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wprawdzie, że instytucja małżeństwa zarezerwowana jest dla par heteroseksualnych, ale zasugerował, że parlament może przyjąć umożliwiające zawieranie związków cywilnych przez homoseksualistów. Do tej pory włoscy deputowani nie doszli jednak do porozumienia w sprawie uchwalenia takich regulacji i Włochy pozostają obecnie jednym z ostatnich krajów Europy Zachodniej, gdzie pary gejów i lesbijek nie mogą zalegalizować swoich związków.


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.