Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Błąd sprzed wielu lat w księdze wieczystej uniemożliwi dokonanie wpisu

Michał Culepa21.08.2015, 07:23; Aktualizacja: 21.08.2015, 15:01
 • Wyślij
 • Drukuj
Sprostowanie treści księgi wieczystej wywołuje skutki z mocą wsteczną.

źródło: ShutterStockSprostowanie treści księgi wieczystej wywołuje skutki z mocą wsteczną.

Sprostowanie treści księgi wieczystej wywołuje skutki z mocą wsteczną. Dlatego też sąd rozpatrujący wniosek o wpis do niej zawsze musi uwzględniać stan po sprostowaniu. Tak stwierdził w jednym ze swoich ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy.

Reklama

Sprawa wynikła na kanwie następującego stanu faktycznego. Renata P. nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności postawionego na niej budynku, które znajdowały się w granicach miasta Rzeszów. W związku z powyższym w kwietniu 2013 r. do miejscowego sądu wieczystoksięgowego złożyła wniosek o dokonanie stosowanego wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Jednak niemal w tym samym terminie trafił do tegoż sądu wniosek gminy-miasta Rzeszowa (właściciela nieruchomości) o sprostowanie błędnego wpisu w księdze wieczystej. Ten miał powstać prawie 10 lat temu podczas migracji księgi wieczystej do systemu elektornicznego. Pierwotnie w księdze w wersji papierowej wpisane było nie tylko prawo użytkowania wieczystego gruntu miejskiego, lecz także prawo użytkowania wieczystego budynku znajdującego się na tym gruncie. Po migracji natomiast okazało się, że w elektronicznej księdze wieczystej wpisane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz błędnie prawo własności budynku posadowionego na tym gruncie.

Sąd wieczystoksięgowy najpierw pozytywnie rozpoznał wniosek Rzeszowa o sprostowanie wpisu w księdze wieczystej. Potem rozpoznał wniosek Renaty P. i go oddalił, gdyż doszedł do wniosku, że dotyczył on innego prawa (własności budynku na gruncie użytkowanym wieczyście) niż wpisane w księdze (po sprostowaniu wpisane było już prawo użytkowania wieczystego także na budynku). Renata P. złożyła odwołanie na to orzeczenie referendarza, ale zarówno jej odwołanie, jak i apelacja zostały oddalone.

Skutki wstecz

Również Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną wnioskodawczyni. Uzasadniając postanowienie SN wskazał, że zastosowanie ma tutaj art. 18 ustawy o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz.U. z 2003 r. nr 42, poz. 363). Zgodnie z tym przepisem sprostowania błędów powstałych podczas migracji ksiąg wieczystych dokonuje sąd z urzędu lub na wniosek zainteresowanego w postępowaniu nieprocesowym.

– Przepis ten miał zapewnić szybkie i sprawne prostowanie błędów, ale nikt nie spodziewał się, że tego typu błąd może wiele lat funkcjonować w obrocie – powiedziała sędzia Katarzyna Tyczka-Rote.

Zdaniem SN sprostowanie treści księgi wieczystej wywołuje skutki z mocą wsteczną – wprowadza bowiem fikcję poprawności wpisu od samego początku jego istnienia. Dlatego też sąd rozpatrujący wniosek nabywcy nieruchomości o nowy wpis już po sprostowaniu poprzedniego, błędnego wpisu, musi uwzględniać stan po sprostowaniu.

– Sąd nie może w takiej sytuacji badać stanu przed sprostowaniem wpisu w księdze wieczystej, gdyż po sprostowaniu błędny stan prawny przestaje istnieć – stwierdziła sędzia Tyczka-Rote. 

ORZECZNICTWO

Postanowienie Sądu Najwyższego z 13 sierpnia 2015 r., sygn. akt I CSK 766/14.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.