Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

60 tys. zł dla adwokata za reprezentowanie 104 osób to za dużo

Małgorzata Kryszkiewicz21.08.2015, 07:23; Aktualizacja: 21.08.2015, 15:03
 • Wyślij
 • Drukuj
Spór dotyczył zapłaty odszkodowania za piętnastogodzinne opóźnienie lotu.

źródło: ShutterStockSpór dotyczył zapłaty odszkodowania za piętnastogodzinne opóźnienie lotu.

Z 62400 zł do 10400 zł warszawski sąd rejonowy obniżył wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika, który reprezentował 104 osoby w sporze z przewoźnikiem lotniczym. Uznał bowiem, że za tak wysokim wynagrodzeniem nie przemawiają żadne racjonalne powody.

Reklama

Spór dotyczył zapłaty odszkodowania za piętnastogodzinne opóźnienie lotu. Sąd rejonowy uznał, że powództwa zasługiwały na uwzględnienie w całości. W związku z tym pozwany, jako strona przegrywająca, winien także zwrócić przeciwnikom koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw oraz celowej obrony. W rozpatrywanej sprawie po stronie powodowej występowały 104 osoby. Sąd przypomniał, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w takim przypadku do niezbędnych kosztów procesu poniesionych przez współuczestników reprezentowanych przez jednego adwokata bądź radcę prawnego zalicza się jego wynagrodzenie ustalone odrębnie w stosunku do każdego z nich. Z drugiej jednak strony art. 109 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego nakazuje tak wyliczone wynagrodzenie obniżyć, jeżeli przemawia za tym nakład pracy pełnomocnika, podjęte przez niego czynności oraz charakter sprawy. A – jak ocenił warszawski sąd – w rozpatrywanej sprawie „nakład pracy pełnomocnika powoda nie był nadmierny, bowiem we wszystkich połączonych sprawach wpływały te same pisma procesowe, a od chwili połączenia spraw ustała konieczność wnoszenia wielu tej samej de facto treści pism (co pomniejszyło koszty materiałowe)”.

W uzasadnieniu podkreślono również, że maksymalne honorarium pełnomocnika za prowadzenie spraw bardzo trudnych, wielowątkowych może wynieść 7200 zł. Sąd doszedł więc do wniosku, że w rozpatrywanej sprawie nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby założyć, iż łączne wynagrodzenie pełnomocnika powodów w kwocie 62400 zł (104 x 600 zł) jest uzasadnione, słuszne i usprawiedliwione okolicznościami, w tym w szczególności nakładem pracy i środków. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, sąd obniżył więc wynagrodzenie pełnomocnika do łącznej kwoty 10400 zł (104 x 100 zł). 

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z 6 sierpnia 2015 r., sygn. akt II C 600/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.