Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

3 tys. zł alimentów na studentkę prawa

Ewa Maria Radlińska30.08.2015, 10:08; Aktualizacja: 03.09.2015, 11:24

Dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Zarówno wówczas gdy zamieszkują z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją już samodzielnie

Reklama

TEZA Zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczać będą poszczególne sytuacje uprawnionego i zobowiązanego, konkretne warunki społeczno-ekonomiczne oraz cele i funkcje obowiązku alimentacyjnego.

STAN FAKTYCZNY Sąd okręgowy rozwiązał przez rozwód małżeństwo rodziców S. L. oraz zasądził od ojca na rzecz córki (S.L.) alimenty w wysokości po 2 tys. zł miesięcznie. Ustalił, że ojciec jest przedsiębiorcą i jego sytuacja materialna jest bardzo dobra, choć ojciec odmówił ujawnienia wielkości majątku.

Według córki jego majątek to co najmniej 10 mln zł. W czasie orzekania o alimentach w sprawie rozwodowej dziewczyna uczyła się w klasie maturalnej. Obecnie studiuje na wydziale prawa i administracji. Uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego (cena za semestr wynosiła 1500 zł). Mieszka samodzielnie w mieszkaniu kupionym za pieniądze od dziadków. Opłaty za mieszkanie wynoszą około 300 zł. Ponosi opłaty za energię elektryczną, gaz, telewizję kablową i internet. Jej matka przelewa jej po 1 tys. zł miesięcznie. S. L. leczy się z powodu depresji, jest znerwicowana, pobudliwa, drażliwa, łatwo traci kontrolę nad swoim zachowaniem.

Na utrzymanie potrzebuje obecnie 3 tys. zł miesięcznie. Tymczasem mężczyzna wniósł o obniżenie alimentów wobec córki z kwoty po 2 tys. zł do kwoty po 1 tys. zł miesięcznie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.