Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

3 tys. zł alimentów na studentkę prawa

Ewa Maria Radlińska30.08.2015, 10:08; Aktualizacja: 03.09.2015, 11:24

Dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Zarówno wówczas gdy zamieszkują z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją już samodzielnie

Reklama

TEZA Zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczać będą poszczególne sytuacje uprawnionego i zobowiązanego, konkretne warunki społeczno-ekonomiczne oraz cele i funkcje obowiązku alimentacyjnego.

STAN FAKTYCZNY Sąd okręgowy rozwiązał przez rozwód małżeństwo rodziców S. L. oraz zasądził od ojca na rzecz córki (S.L.) alimenty w wysokości po 2 tys. zł miesięcznie. Ustalił, że ojciec jest przedsiębiorcą i jego sytuacja materialna jest bardzo dobra, choć ojciec odmówił ujawnienia wielkości majątku.

Według córki jego majątek to co najmniej 10 mln zł. W czasie orzekania o alimentach w sprawie rozwodowej dziewczyna uczyła się w klasie maturalnej. Obecnie studiuje na wydziale prawa i administracji. Uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego (cena za semestr wynosiła 1500 zł). Mieszka samodzielnie w mieszkaniu kupionym za pieniądze od dziadków. Opłaty za mieszkanie wynoszą około 300 zł. Ponosi opłaty za energię elektryczną, gaz, telewizję kablową i internet. Jej matka przelewa jej po 1 tys. zł miesięcznie. S. L. leczy się z powodu depresji, jest znerwicowana, pobudliwa, drażliwa, łatwo traci kontrolę nad swoim zachowaniem.

Na utrzymanie potrzebuje obecnie 3 tys. zł miesięcznie. Tymczasem mężczyzna wniósł o obniżenie alimentów wobec córki z kwoty po 2 tys. zł do kwoty po 1 tys. zł miesięcznie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.