Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Małoletnie wnuki też mogą dochodzić zadośćuczynienia za śmierć babci

09.09.2015, 06:51; Aktualizacja: 09.09.2015, 07:08

O tym, kto jest najbliższym członkiem rodziny decyduje faktyczny układ stosunków pomiędzy osobami, nie zaś formalna kolejność pokrewieństwa.

Reklama

Małoletni powodowie A.L. i I.L. reprezentowani przez swoich rodziców wnieśli do sądu pozew przeciwko ubezpieczycielowi, domagając się w nim zasądzenia na swoją rzecz po 20 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za śmierć babci. Kobieta zginęła nagle w wypadku drogowym. Sprawca zdarzenia był ubezpieczony. Jej śmierć wywołała u powodów poczucie dotkliwej krzywdy, ogromny ból i cierpienie. A.L. i I.L. mieli z babcią bardzo dobre i bliskie kontakty, ta bowiem mieszkała z nimi oraz ich rodzicami i pomagała im na co dzień we wszystkich sprawach. Uczyła dzieci liter, czytała bajki i robiła prezenty. Kobieta miała 79 lat i od blisko dwóch lat chorowała na nowotwór, a przed samym wypadkiem jej stan się pogorszył. A. L. i I. L. wiedzieli o tym, że ich babcia jest chora, jednakże nie byli przygotowywani przez rodziców na jej śmierć.


Pozostało jeszcze 80% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.