Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Strasburscy sędziowie: Po 10 tys. euro dla skarżących - nielegalnych imigrantów

09.09.2015, 07:09; Aktualizacja: 09.09.2015, 07:11

Podczas gdy Europa dyskutuje nad losem azylantów i migrantów, Europejski Trybunał Praw Człowieka przypomniał o standardach, według których należy traktować przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Reklama

Trzech skarżących, obywateli Tunezji, we wrześniu 2011 r. próbowało opuścić drogą morską terytorium swojego kraju. Ich łódź została zatrzymana na morzu, a oni sami przewiezieni na wyspę Lampedusa i umieszczeni w ośrodku dla cudzoziemców. Jak twierdzą, warunki higieniczne panujące w placówce były bardzo złe. Brakowało drzwi pomiędzy toaletą i prysznicami, dostęp do wody był ograniczony. Ze względu na liczbę osadzonych zmuszeni byli spać na podłodze i nie mieli możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Gdy w wyniku zamieszek w ośrodku wybuchł pożar, mężczyźni uciekli i dołączyli do protestujących w mieście migrantów (których liczbę szacowano na prawie dwa tysiące). Tam zostali zatrzymani przez policję, następnie przetransferowani do Palermo, skąd po czterech dniach oczekiwania na statku odesłano ich do kraju pochodzenia. W skardze (nr 16483/12) do trybunału Tunezyjczycy wskazywali na nieludzkie traktowanie, nielegalny areszt oraz kolektywne wydalenie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.