Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Strasburscy sędziowie: Po 10 tys. euro dla skarżących - nielegalnych imigrantów

09.09.2015, 07:09; Aktualizacja: 09.09.2015, 07:11

Podczas gdy Europa dyskutuje nad losem azylantów i migrantów, Europejski Trybunał Praw Człowieka przypomniał o standardach, według których należy traktować przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Reklama

Trzech skarżących, obywateli Tunezji, we wrześniu 2011 r. próbowało opuścić drogą morską terytorium swojego kraju. Ich łódź została zatrzymana na morzu, a oni sami przewiezieni na wyspę Lampedusa i umieszczeni w ośrodku dla cudzoziemców. Jak twierdzą, warunki higieniczne panujące w placówce były bardzo złe. Brakowało drzwi pomiędzy toaletą i prysznicami, dostęp do wody był ograniczony. Ze względu na liczbę osadzonych zmuszeni byli spać na podłodze i nie mieli możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Gdy w wyniku zamieszek w ośrodku wybuchł pożar, mężczyźni uciekli i dołączyli do protestujących w mieście migrantów (których liczbę szacowano na prawie dwa tysiące). Tam zostali zatrzymani przez policję, następnie przetransferowani do Palermo, skąd po czterech dniach oczekiwania na statku odesłano ich do kraju pochodzenia. W skardze (nr 16483/12) do trybunału Tunezyjczycy wskazywali na nieludzkie traktowanie, nielegalny areszt oraz kolektywne wydalenie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.