Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zadośćuczynienie za policzek

01.10.2015, 00:24; Aktualizacja: 01.10.2015, 00:26

Policjant, który upokarza zatrzymanego uderzając go w twarz, nie tylko lekceważy swoje obowiązki służbowe, lecz także łamie zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Bracia Saïd i Mohamed Bouyid mieszkają z rodziną w małym miasteczku na przedmieściach Brukseli zaraz obok komisariatu policji. 8 grudnia 2003 r. 17-wówczas Saïd i 24-letni Mohamed zapomnieli kluczy do mieszkania i o czwartej nad ranem musieli wydzwaniać do drzwi. Zauważył to policjant w cywilu A.Z. i poprosił chłopaków o okazanie dowodów tożsamości. Młodszy z nich odmówił, domagając się od funkcjonariusza przedstawienia własnego identyfikatora. Policjant chwycił go wtedy za kurtkę i zaciągnął na komisariat. Na miejscu, kiedy zostali sami, a chłopak próbował protestować przeciwko aresztowaniu, A.Z. uderzył go w twarz.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.