Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zadośćuczynienie za policzek

01.10.2015, 00:24; Aktualizacja: 01.10.2015, 00:26

Policjant, który upokarza zatrzymanego uderzając go w twarz, nie tylko lekceważy swoje obowiązki służbowe, lecz także łamie zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Bracia Saïd i Mohamed Bouyid mieszkają z rodziną w małym miasteczku na przedmieściach Brukseli zaraz obok komisariatu policji. 8 grudnia 2003 r. 17-wówczas Saïd i 24-letni Mohamed zapomnieli kluczy do mieszkania i o czwartej nad ranem musieli wydzwaniać do drzwi. Zauważył to policjant w cywilu A.Z. i poprosił chłopaków o okazanie dowodów tożsamości. Młodszy z nich odmówił, domagając się od funkcjonariusza przedstawienia własnego identyfikatora. Policjant chwycił go wtedy za kurtkę i zaciągnął na komisariat. Na miejscu, kiedy zostali sami, a chłopak próbował protestować przeciwko aresztowaniu, A.Z. uderzył go w twarz.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.