Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Policjant nie może wpływać na wybór adwokata

21.10.2015, 16:30; Aktualizacja: 21.10.2015, 16:33

Jeśli policja nie pozwoliła aresztowanemu wybrać sobie obrońcy w sposób świadomy i przemyślany, należy mu się odszkodowanie. Nawet jeśli przyznał się do zarzucanych mu czynów - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Siedem lat temu Ivan Dvorski został zatrzymany przez policję w Rijece, a następnie aresztowany pod zarzutem zabójstwa trzech osób, atak z bronią w ręku i podpalenie. Zgodnie z przedstawioną przez niego wersją wydarzeń w dniu aresztowania jego matka zadzwoniła do adwokata G.M. i poprosiła go o reprezentowanie syna. Kilka godzin później prawnik dotarł do komisariatu, na którym przytrzymywano Dvorskiego, ale policja rzekomo go nie wpuściła. Adwokat chciał też złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ale policja miała odmówić jego jego przyjęcia. Prawnik zawiadomił o całym zdarzeniu samorząd adwokacki, a następnie poinformowano o tym sąd.


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.