Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Policjant nie może wpływać na wybór adwokata

21.10.2015, 16:30; Aktualizacja: 21.10.2015, 16:33

Jeśli policja nie pozwoliła aresztowanemu wybrać sobie obrońcy w sposób świadomy i przemyślany, należy mu się odszkodowanie. Nawet jeśli przyznał się do zarzucanych mu czynów - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Siedem lat temu Ivan Dvorski został zatrzymany przez policję w Rijece, a następnie aresztowany pod zarzutem zabójstwa trzech osób, atak z bronią w ręku i podpalenie. Zgodnie z przedstawioną przez niego wersją wydarzeń w dniu aresztowania jego matka zadzwoniła do adwokata G.M. i poprosiła go o reprezentowanie syna. Kilka godzin później prawnik dotarł do komisariatu, na którym przytrzymywano Dvorskiego, ale policja rzekomo go nie wpuściła. Adwokat chciał też złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ale policja miała odmówić jego jego przyjęcia. Prawnik zawiadomił o całym zdarzeniu samorząd adwokacki, a następnie poinformowano o tym sąd.


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.