Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Bitwa o rabaty

23.11.2015, 06:25; Aktualizacja: 23.11.2015, 06:31

Sąd Najwyższy stwierdził, że uznanie premii pieniężnej za rabat posprzedażowy niestanowiący opłaty półkowej „nie jest wykluczone” -piszą adw. Paweł Podrecki z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Reklama

Uchwała z 18 listopada 2015 r. nie jest pierwszym orzeczeniem w przedmiocie prawnej kwalifikacji premii. W wyrokach z 23 października 2014 r. (I CSK 615/13), 16 stycznia 2015 r. (III CSK 244/14) i 28 stycznia 2015 r. (I CSK 748/13) SN stwierdził, że zastrzeżona na rzecz sieci handlowej premia pieniężna stanowiąca procent wartości obrotów stanowi niedozwoloną opłatę półkową.

Z kolei w wyrokach z 6 czerwca 2014 r. (III CSK 228/13), 24 czerwca 2014 r. (I CSK 431/13), 17 kwietnia 2015 r. (I CSK 136/14) i 23 lipca 2015 r. (I CSK 587/14) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że tego rodzaju premia nie jest opłatą półkową, lecz sposobem kalkulacji ceny towaru. Uchwała z 18 listopada 2015 r. nie wpisuje się jednoznacznie w żadną z powyższych linii orzeczniczych, ponieważ stwierdzono w niej jedynie, że uznanie premii pieniężnej za dopuszczalną „nie jest wykluczone”. SN najwyraźniej dał jednak wyraz przekonaniu, ze argumenty przeciwników kwalifikowania premii pieniężnych jako opłat półkowych powinny być poważnie brane pod uwagę.


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.