Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radca prawny rozdający ulotki przed egzaminem wstępnym na aplikację nie naruszył zasad etyki

30.11.2015, 16:28; Aktualizacja: 30.11.2015, 17:48
 • Wyślij
 • Drukuj

Skoro kolportowane foldery nie zawierały treści perswazyjnej, zachwalającej usługi kancelarii, to siłą rzeczy nie sposób było przyjąć, że obwiniony w jakimkolwiek stopniu narzucał się ze swoim przekazem - uznał SN.

Reklama

Okręgowy Sąd Dyscyplinarny uznał radcę prawnego P.N. za winnego popełnienia dwóch deliktów dyscyplinarnych. Po pierwsze został obwiniony o to, że przed salą, gdzie tłoczyli się kandydaci przystępujący do egzaminu wstępnego na aplikację, zaczął rozdawać ulotki informujące i zachęcające do dołączenia do jego kancelarii. W ocenie sądu zakłócił w ten sposób „konieczne skupienie uczestników egzaminu, godząc w jego powagę i naruszając wymagane w tym względzie dobre obyczaje”. Za czyn ten wymierzono mu karę upomnienia.

Organom dyscyplinarnym naraził się po raz drugi, gdy umieścił przed budynkiem sądu baner o wymiarach 2 m x 2,5 m, zawierający informacje o jego kancelarii oraz niektórych sprawach gospodarczych, którymi się ona zajmuje.

Okręgowy Sąd Dyscyplinarny stwierdził, że naruszył w ten sposób zasady dozwolonego informowania i reklamowania wynikające z kodeksu etyki radcy prawnego. Za ten czyn została mu wymierzona kara 2 tys. zł.

Obrońca się odwołał, a Wyższy Sąd Dyscyplinarny zmienił mu karę pieniężną na upomnienie. W pozostałym zakresie utrzymał w mocy orzeczenie sądu I instancji.

Kasację od prawomocnego orzeczenia sądu odwoławczego złożył obrońca. Z kolei obecny na rozprawie kasacyjnej zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych zażądał jej oddalenia.

Sąd Najwyższy uznał, że kasacja w części dotyczącej pierwszego czynu okazała się zasadna.

SN zauważył, że w kolportowanych ulotkach obwiniony nie polecał swoich usług prawniczych przyszłym klientom i dlatego zasadnie sąd pierwszej instancji ustalił, że nie wchodzi tu w grę komunikat mający cechy zabronionej reklamy. Tym samym rozprowadzony materiał stanowił dopuszczalną informację.

Skoro kolportowane ulotki nie zawierały treści perswazyjnej, zachwalającej usługi kancelarii, to siłą rzeczy nie sposób było przyjąć, że obwiniony w jakimkolwiek stopniu narzucał się ze swoim przekazem - uznał SN.

Teza o niebezpieczeństwie zdekoncentrowania przystępujących do egzaminu aplikanckiego i godzenia w powagę tegoż egzaminu musiała zostać oceniona jako ewidentnie przesadna i oderwana od realiów – czytamy w uzasadnieniu.

Dlatego orzeczenia sądów obu instancji w opisanym zakresie SN uchylił.

Zgoła inaczej Sąd Najwyższy odniósł się do twierdzeń autora kasacji kwestionujących skazanie dyscyplinarne za drugie przewinienie. Zauważył że w aktualnie obowiązującej uchwale Krajowej Rady Radców Prawnych (Nr 140 /VIII/ 2012 z 7 grudnia 2012 r.) odstąpiono już od sugestii, iż tablica informacyjna o funkcjonowaniu kancelarii powinna mieć określone wymiary i kolor. Jednak fakt, iż wielkość i kolorystyka takiego baneru oraz miejsce jego usytuowania nie zostały wprost uregulowane, nie oznacza, że panuje w tym zakresie pełna dowolność. W ocenie SN, w niniejszej sprawie same rozmiary takiej tablicy, znacząco przekraczają gabaryty, które zwyczajowo wystarczą do przekazania niezbędnych informacji o prowadzonej działalności. Jeżeli dodamy do tego miejsce w jakim została zawieszona, to bez wątpienia mamy do czynienia z naruszeniem reguł określonych w art. 25 pkt a i c oraz art. 26 ust. 2 kodeksu etyki radcy prawnego.

Dlatego SN oddalił kasację w omawianym zakresie.

Wyrok Sądu Najwyższego z 17 listopada 2015 roku ( sygn. akt SDI 49/15).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.