Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd musi się obchodzić ostrożnie z tajemnicą adwokacką

01.12.2015, 12:41; Aktualizacja: 01.12.2015, 14:49

Adwokat musi mieć możliwość odwołania się od decyzji sądu o zwolnieniu go z tajemnicy zawodowej - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Urząd skarbowy podczas rutynowej kontroli odkrył, że Sílvia Maria De Brito Ferrinho Bexiga Villa-Nova prowadząca kancelarię adwokacką w Faro nie zapłaciła podatku VAT od honorariów przelanych na jej prywatne bankowe konto w 2005 r. i 2006 r. Urzędnicy poprosili prawniczkę o przedstawienie wyciągów z rachunków bankowych, ale ta odmówiła powołując się na tajemnicę zawodową oraz tajemnicę bankową. W efekcie prokurator wszczął śledztwo w sprawie oszustwa podatkowego, a następnie postawił Brito Ferrinho Bexiga Villa-Nova formalne zarzuty.


Pozostało jeszcze 82% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.