Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Większość przepisów nowelizacji ustawy o TK niekonstytucyjna

09.12.2015, 15:44; Aktualizacja: 09.12.2015, 22:09

Za niezgodne z ustawą zasadniczą zostały uznane zapisy dotyczące 30-dniowego terminu na złożenie przez sędziego TK ślubowania wobec prezydenta, zezwalające Sejmowi na ponowny wybór trzech sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada oraz wygaszenia kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK.

Reklama

Wprawdzie uchwalanie nowelizacji ustawy o TK przebiegło z naruszeniem regulaminu Sejmu, to jednak TK uznał, że tryb ustawodawczy w tym przypadku był zgodny z konstytucją. Powołując się na zasadę autonomii parlamentarnej, przyznał, że sądowe wkraczanie w kompetencje Sejmu wymagałoby wypowiedzi pełnego składu trybunału. Tymczasem w obecnych warunkach jest to niemożliwe.


Pozostało jeszcze 80% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.