Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

25 tys. zł wpłaconego honorarium, a prawnik nie ruszył sprawy

Ewa Maria Radlińska14.12.2015, 06:41; Aktualizacja: 14.12.2015, 06:48

Przed sądem kręcił, że zmienił się zakres zlecenia i, że miał jedynie doradzać, a nie prowadzić procesy, bo stanowisko klientki naraziłoby go na śmieszność.

Reklama

To była historia z cyklu: przychodzi klient do prawnika, do kancelarii radcy prawnego. I zleca prowadzenie trzech spraw. Chodziło początkowo o reprezentowanie jej i złożenie pozwu o odprawę w kwocie 156 tys. zł z tytułu kontraktu menadżerskiego zawartego ze spółką oraz wystąpienie w trybie adhezyjnym o przywłaszczenie przez pewną osobę kwoty 230 tys. zł. Co do wynagrodzenia pełnomocnika nie zawarto umowy pisemnej. Ustnie ustalono kwotę po 10 tys. zł za prowadzenie każdej ze spraw. Prawniczka wystawiła fakturę VAT na kwotę 25 500 zł „za obsługę prawną”. Klientka wpłaciła na konto kancelarii kwotę 20 tys. zł podając w tytule: „honorarium (dwie sprawy)”. Następnie klientka zleciła prawniczce zajęcie się sprawą jej pobicia. Ta przyjęła zlecenie i klientka dopłaciła kwotę 5 500 zł honorarium. W ramach zleconych czynności prawniczka złożyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a wobec umorzenia postępowania – odmówiła sporządzenia zażalenia. Udała się też z klientką do siedziby spółki celem przejrzenia dokumentów, jednak odmówiono udostępnienia dokumentacji. Prawniczka pojawiła się także na walnym zgromadzeniu wspólników spółki. Strony pozostawały w kontakcie telefonicznym i mailowym, rozmowy były krótkie, a maile wysyłane przez klientkę często pozostawały bez odpowiedzi. Było też kilka spotkań w kancelarii, w restauracji i raz w mieszkaniu klientki. W końcu klientka wezwała prawniczkę do naprawienia szkody wyrządzonej przez podjęcie się przez nią prowadzenia spraw, określając szkodę na 411 500 zł. Ostatecznie zmodyfikowała przed sądem swoje żądanie do kwoty 25 500 zł odszkodowania. Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził od prawniczki na rzecz powódki kwotę 25 500 zł. Uznał, że ta nie podjęła żadnych czynności w przyjętych sprawach, z wyjątkiem złożenia do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i nie rozliczyła się z otrzymanego wynagrodzenia. Pozwana wniosła apelację.


Pozostało jeszcze 56% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.