Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawo do bezstronnego sądu bez ograniczeń, ale i bez nadużyć

Ewa Maria Radlińska08.01.2016, 06:42; Aktualizacja: 08.01.2016, 06:46

Wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów sądu apelacyjnego nie musi być sporządzony ani podpisany przez adwokata czy radcę prawnego. Strona może go złożyć osobiście.

Reklama

Mężczyzna pozwał Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz lekarzy tej placówki. Zażądał od nich zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł z tytułu bezprawnego umieszczenia go w tym szpitalu. Miało do tego dojść na podstawie sądowego postanowienia wydanego w następstwie uwzględnienia opinii pozwanych lekarzy, które - według twierdzeń mężczyzny - sporządzone zostały bez zbadania go.

Sąd okręgowy oddalił powództwo, a sąd odwoławczy postąpił tak samo z apelacją. W toku postępowania mężczyzna składał liczne wnioski o wyłączenie sędziego, a nawet wszystkich sędziów sądu apelacyjnego. Żaden z nich nie chwycił, jednak postanowienie o zwrocie wniosku stało się następnie źródłem zarzutu kasacyjnego. I tak mężczyzna nie ustąpił i jego pełnomocnik wniósł skargę kasacyjną. A jeden z zarzutów dotyczył właśnie tego, że sąd postanowił o zwrocie wniosku o wyłączenie wszystkich sędziów sądu apelacyjnego, jako sporządzonego z naruszeniem art. 87[1] k.p.c. Przepis ten mówi, że w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych. Zastępstwo to dotyczy także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed SN, podejmowanych przed sądem niższej instancji. Chodziło zatem o to, że wniosek złożył sam powód, a nie profesjonalny pełnomocnik.


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.