Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawo do bezstronnego sądu bez ograniczeń, ale i bez nadużyć

Ewa Maria Radlińska08.01.2016, 06:42; Aktualizacja: 08.01.2016, 06:46

Wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów sądu apelacyjnego nie musi być sporządzony ani podpisany przez adwokata czy radcę prawnego. Strona może go złożyć osobiście.

Reklama

Mężczyzna pozwał Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz lekarzy tej placówki. Zażądał od nich zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł z tytułu bezprawnego umieszczenia go w tym szpitalu. Miało do tego dojść na podstawie sądowego postanowienia wydanego w następstwie uwzględnienia opinii pozwanych lekarzy, które - według twierdzeń mężczyzny - sporządzone zostały bez zbadania go.

Sąd okręgowy oddalił powództwo, a sąd odwoławczy postąpił tak samo z apelacją. W toku postępowania mężczyzna składał liczne wnioski o wyłączenie sędziego, a nawet wszystkich sędziów sądu apelacyjnego. Żaden z nich nie chwycił, jednak postanowienie o zwrocie wniosku stało się następnie źródłem zarzutu kasacyjnego. I tak mężczyzna nie ustąpił i jego pełnomocnik wniósł skargę kasacyjną. A jeden z zarzutów dotyczył właśnie tego, że sąd postanowił o zwrocie wniosku o wyłączenie wszystkich sędziów sądu apelacyjnego, jako sporządzonego z naruszeniem art. 87[1] k.p.c. Przepis ten mówi, że w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych. Zastępstwo to dotyczy także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed SN, podejmowanych przed sądem niższej instancji. Chodziło zatem o to, że wniosek złożył sam powód, a nie profesjonalny pełnomocnik.


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.