Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przepisy nie mogą pozwalać na podsłuchiwanie wszystkich

14.01.2016, 00:27; Aktualizacja: 14.01.2016, 00:29

Aby inwigilować obywateli, trzeba najpierw zagwarantować, że nie dojdzie do nadużyć – wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Máté Szabó i Beatrix Vissy do niedawana byli pracownikami węgierskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, która znana była z ostrej krytyki działań rządu. W 2012 r. oboje złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwalonych dwa lata wcześniej przepisów wzmacniających uprawnienia służb w zakresie zwalczania terroryzmu. Obejmowały one przede wszystkim możliwość potajemnego przeszukania domu, zakładania podsłuchów, otwierania korespondencji oraz monitorowania treści komunikacji elektronicznej bez zgody osób, których te czynności dotyczą. Zgodę na podjęcie tego rodzaju działań podejmował minister sprawiedliwości, jeśli specjalna jednostka antyterrorystyczna (TEK) uznawała, że tajna inwigilacja jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, a wymaganych informacji nie można zdobyć w żaden inny sposób. Nie przewidziano natomiast żadnego mechanizmu kontroli sądowej. Prawo nie określało także zasad pozyskiwania informacji ani nie zobowiązywało żadnego podmiotu do zniszczenia materiałów, które okazały się nie mieć znaczenia dla śledztwa.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.