Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd: 180 pozwów świadczy o zamiarze nękania pozwanych

20.01.2016, 06:29; Aktualizacja: 20.01.2016, 06:46

Strona, która mnoży w sposób oczywiście nieuzasadniony czynności przed sądem, nie zasługuje na wsparcie państwa. W innym wypadku instytucja zwolnienia od kosztów sądowych uległaby wypaczeniu.

Reklama

Sprawa dotyczy M.D., która wniosła o zwolnienie z kosztów sądowych z uwagi na jej trudną sytuację materialną oraz zażądała ustanowienia pełnomocnika z urzędu. Sąd Rejonowy w Pszczynie uwzględnił jej wniosek. Postanowienie to zmienił jednak Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim. W toku czynności procesowych ustalono bowiem, że kobieta pozwy o zapłatę o identycznej treści jak w niniejszej sprawie złożyła do około 180 sądów w Polsce. Zmieniała się jedynie wartość przedmiotu sporu i dane pozwanych, którzy występowali w różnych konfiguracjach. Co więcej uzasadnienie każdego z pozwów było także niemal identyczne.

Nie dość wspomnieć, że tylko przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim zarejestrowano 17 spraw z powództwa M. D. i co znamienne w 10 sprawach doszło do zwrotu pism procesowych na skutek notorycznego nieuzupełniania przez M.D. braków formalnych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.