Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Bez biletu i bez pełnomocnika trudno wygrać proces

Ewa Maria Radlińska22.01.2016, 06:34; Aktualizacja: 22.01.2016, 06:39

Tylko wyjątkowo dopuszcza się możliwość kwalifikowania odmowy przyznania pomocy prawnej z urzędu bądź nierozpoznania wniosku o taką pomoc, jako powodujące nieważność postępowania wskutek pozbawienia strony możności obrony jej praw.

Reklama

Była to sprawa z powództwa łódzkiego miejskiego przedsiębiorstwa przeciwko S. J. o zapłatę kwoty 203 zł. Mężczyzna poruszał się bowiem 5 listopada 2013 r. autobusem linii 96 bez ważnego biletu. Sąd Rejonowy w Łodzi zasądził od pasażera komunikacji miejskiej na rzecz spółki żądaną kwotę. Mężczyzna nie odpuścił i wniósł apelację. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił pozbawienie go przez sąd możliwości obrony, przyjmując z jednej strony, że nie ma potrzeby ustanawiania dla niego pełnomocnika z urzędu (o co wnosił), a następnie wytknięcie mu w ustnych motywach uzasadnienia wyroku czego nie zrobił, a co powinien zrobić, żeby obalić twierdzenia strony powodowej. Pasażer przekonywał w apelacji, że na skutek tego uchybienia w postaci nieuwzględnienia wniosku o ustanowienie dla niego pełnomocnika z urzędu doszło wręcz do nieważności postępowania.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.