Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Bez biletu i bez pełnomocnika trudno wygrać proces

Ewa Maria Radlińska22.01.2016, 06:34; Aktualizacja: 22.01.2016, 06:39

Tylko wyjątkowo dopuszcza się możliwość kwalifikowania odmowy przyznania pomocy prawnej z urzędu bądź nierozpoznania wniosku o taką pomoc, jako powodujące nieważność postępowania wskutek pozbawienia strony możności obrony jej praw.

Reklama

Była to sprawa z powództwa łódzkiego miejskiego przedsiębiorstwa przeciwko S. J. o zapłatę kwoty 203 zł. Mężczyzna poruszał się bowiem 5 listopada 2013 r. autobusem linii 96 bez ważnego biletu. Sąd Rejonowy w Łodzi zasądził od pasażera komunikacji miejskiej na rzecz spółki żądaną kwotę. Mężczyzna nie odpuścił i wniósł apelację. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił pozbawienie go przez sąd możliwości obrony, przyjmując z jednej strony, że nie ma potrzeby ustanawiania dla niego pełnomocnika z urzędu (o co wnosił), a następnie wytknięcie mu w ustnych motywach uzasadnienia wyroku czego nie zrobił, a co powinien zrobić, żeby obalić twierdzenia strony powodowej. Pasażer przekonywał w apelacji, że na skutek tego uchybienia w postaci nieuwzględnienia wniosku o ustanowienie dla niego pełnomocnika z urzędu doszło wręcz do nieważności postępowania.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.