Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przyszły notariusz wybiera miejsce prowadzenia kancelarii, a nie korporacja

Ewa Maria Radlińska27.01.2016, 06:53; Aktualizacja: 27.01.2016, 06:54

Według samorządu notarialnego za dużo kancelarii w danym mieście, to zagrożenie dla bezpieczeństwa majątku państwa i obywateli. Według ministra sprawiedliwości liczy się swobodny dostęp do czynności notarialnych i umożliwienie mieszkańcom wyboru kancelarii. Sądowy spór przed WSA wygrał minister.

Reklama

W połowie 2014 r. M.S. złożyła wniosek o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej. Minister sprawiedliwości tak też zrobił.
Izba notarialna złożyła jednak wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, wnosząc o odmowę powołania prawniczki na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii w podanym przez nią miejscu. Izba wskazała, że zaskarżona decyzja szefa resortu zawiera lakoniczne uzasadnienie w zakresie wyznaczenia siedziby kancelarii. I tak minister nie uzasadnił - a zdaniem korporacji powinien - dlaczego celowe jest wyznaczenie kolejnej kancelarii notarialnej w miejscu wskazanym przez prawniczkę i nie odniósł się do przedstawionych w opinii korporacji faktów dotyczących struktury notariatu i zapotrzebowania na usługi notarialne w tym mieście, ani nie odniósł się do specyfiki zawodu notariusza. Izba zaznaczyła, że w interesie społecznym jest usytuowanie kancelarii na obszarach, na których zapotrzebowanie na usługi notarialne nie jest zaspokojone.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.