Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wolność wypowiedzi ważniejsza niż reputacja firmy

02.02.2016, 15:12; Aktualizacja: 02.02.2016, 16:44

Wulgarne i obraźliwe komentarze zamieszczone w portalu przez użytkowników nie są wystarczającym powodem do ukarania jego administratorów - wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Sprawę zainicjowały dwa węgierskie podmioty: MTE, będące stowarzyszeniem dostawców treści internetowych, oraz Index.hu, właściciel jednego z najpopularniejszych portali informacyjnych na Węgrzech. Oba do pewnego czasu zezwalały użytkownikom swoich stron na komentowanie pojawiających się tam artykułów. W ogólnych zasadach warunkach korzystania z portali znalazło się też zastrzeżenie, że autorzy wpisów odpowiadają za nich treść (nie zaś administratorzy). Co więcej, oba przewidywały tzw. procedurę notice and takedown, która każdemu, kto zauważy jakieś bezprawne treści, umożliwia przesłanie odpowiedniego zgłoszenia usługodawcy. Ten zaś następnie może wskazane treści usunąć.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.