Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zadatek w podwójnej wysokości tylko przy właściwej formie umowy

Ewa Maria Radlińska03.02.2016, 06:39; Aktualizacja: 03.02.2016, 06:40

Jeżeli umowa przedwstępna nie jest sporządzona w formie przewidzianej dla zawierania umów związanych z obrotem nieruchomościami, to strona kupująca może żądać zwrotu tylko tej kwoty, którą wpłaciła sprzedającemu, ale nie jest on zobowiązany do wypłacenia podwójnej kwoty zadatku.

Reklama

Powód - Jan Kowalski wnosił o zasądzenie od pozwanego - Tomasza Nowaka kwoty 35 tys. zł. Strony zawarły bowiem pisemną umowę przedwstępną sprzedaży przez Nowaka Kowalskiemu nieruchomości rolnej, za kwotę 350 tys. zł. Zgodnie z jej treścią umowa przyrzeczona miała być zawarta do 31 października 2015 r. Zabezpieczeniem wykonania umowy był zadatek wypłacony Nowakowi w wysokości 35 tys. zł. W umowie zastrzeżono, że w przypadku jej rozwiązania, Nowak zwróci Kowalskiemu zadatek w podwójnej wysokości tj. 70 tys. zł. Ostatecznie do zawarcia umowy nie doszło ponieważ zrezygnował z niej Nowak, który zwrócił Kowalskiemu tylko to co od niego dostał, czyli 35 tys. zł. Kolejnych 35 tys. zł płacić nie zamierzał. Sprawa trafiła więc do sądu, ponieważ Kowalski pozwał Nowaka żądając od niego 35 tys. zł.


Pozostało jeszcze 67% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.