Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niedbalstwo pełnomocnika obciąża klienta

Ewa Maria Radlińska04.02.2016, 07:13; Aktualizacja: 04.02.2016, 07:13

Spóźnionej apelacji nie uratuje powoływanie się przez klienta na błąd pełnomocnika. Wniosku o przywrócenie terminu nie można bowiem opierać na tym, że to nie strona, a jej adwokat zaniedbał dokonania czynności procesowej.

Reklama

Mężczyzna, który był pozwanym w pewnej sprawie wniósł apelację od wyroku sądu rejonowego, wnosząc jednocześnie o zwolnienie z opłaty od apelacji. Referendarz sądowy oddalił ten wniosek. Pozwany złożył skargę na orzeczenie referendarza, ale miała ona braki formalne. Sąd wezwał go zatem do ich uzupełnienia poprzez: podpisanie skargi lub złożenie podpisanej, przedstawienie zarzutów, uzasadnienie skargi i przedłożenie odpisu dokumentu w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia skargi.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.