Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Odmowa wniesienia skargi kasacyjnej nie narusza prawa do sądu

Paulina Szewioła24.02.2016, 06:15; Aktualizacja: 24.02.2016, 06:39

Adwokat nie jest wyłącznie ślepym wykonawcą udzielonych mu przez stronę zleceń - przypomniał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Reklama

Sprawa dotyczy J.J., który domagał się od swojego adwokata z urzędu 80 tys. tytułem zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych. Wszystko przez to, że prawnik uznał, iż nie ma podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Co więcej, taką decyzję podjął bez uprzedniego kontaktu z klientem, na który ten liczył. W ocenie J.J. wykazał się tym samym brakiem szacunku do niego. W pozwie podniósł również, że adwokat odmawiając sporządzenia pisma naruszył jego prawo do sądu, bowiem skargę kasacyjną może wnieść jedynie profesjonalny pełnomocnik.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.