Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Odmowa wniesienia skargi kasacyjnej nie narusza prawa do sądu

Paulina Szewioła24.02.2016, 06:15; Aktualizacja: 24.02.2016, 06:39

Adwokat nie jest wyłącznie ślepym wykonawcą udzielonych mu przez stronę zleceń - przypomniał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Reklama

Sprawa dotyczy J.J., który domagał się od swojego adwokata z urzędu 80 tys. tytułem zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych. Wszystko przez to, że prawnik uznał, iż nie ma podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Co więcej, taką decyzję podjął bez uprzedniego kontaktu z klientem, na który ten liczył. W ocenie J.J. wykazał się tym samym brakiem szacunku do niego. W pozwie podniósł również, że adwokat odmawiając sporządzenia pisma naruszył jego prawo do sądu, bowiem skargę kasacyjną może wnieść jedynie profesjonalny pełnomocnik.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.