Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Paski Adidasa nie do podrobienia

24.02.2016, 11:50; Aktualizacja: 25.02.2016, 14:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Adidas może sprzeciwić się rejestracji jako wspólnotowego znaku towarowego równoległych pasków umieszczonych na bocznej stronie obuwia sportowego - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Reklama

W 2009 r. belgijska spółka Shoe Branding Europe wystąpiła do Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) z wnioskiem o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego. Chodziło o dwa równoległe paski na bocznej stronie obuwia. Adidas sprzeciwił się rejestracji tego znaku towarowego ( trzy paski są zastrzeżone dla tej firmy).

But Adidasa

But Adidasa

źródło: Materiały Prasowe

Ponieważ OHIM odrzucił sprzeciw, Adidas wystąpił do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji. Sąd uwzględnił skargę firmy orzekając, że OHIM niesłusznie stwierdził brak wizualnego podobieństwa między dwoma znakami, podczas gdy wrażenie całości, jakie wywołują te dwa znaki towarowe było do pewnego stopnia podobne z uwagi na elementy ewidentnie wspólne dla obu tych znaków.  Shoe Branding Europe nieusatysfakcjonowana rozstrzygnięciem, wniosła odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

But Shoe Branding Europe BVBA

But Shoe Branding Europe BVBA

źródło: Materiały Prasowe

TSUE utrzymał wyrok w mocy.

Trybunał orzekł, że istniejące między tymi dwoma znakami nieznaczne różnice (czyli różnica długości pasków wynikająca z ich różnego pochylenia) nie mogą mieć wpływu na wrażenie co do całości.

Ponadto w ocenie TSUE różnice polegające na liczbie pasków i ich długości są niewystarczające dla zakwestionowania podobieństw istniejących miedzy spornymi znakami towarowymi.

PS

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości z 17 lutego 2016 r. (sygn. C-396/15 P)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.