Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Paski Adidasa nie do podrobienia

24.02.2016, 11:50; Aktualizacja: 25.02.2016, 14:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Adidas może sprzeciwić się rejestracji jako wspólnotowego znaku towarowego równoległych pasków umieszczonych na bocznej stronie obuwia sportowego - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Reklama

W 2009 r. belgijska spółka Shoe Branding Europe wystąpiła do Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) z wnioskiem o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego. Chodziło o dwa równoległe paski na bocznej stronie obuwia. Adidas sprzeciwił się rejestracji tego znaku towarowego ( trzy paski są zastrzeżone dla tej firmy).

But Adidasa

But Adidasa

źródło: Materiały Prasowe

Ponieważ OHIM odrzucił sprzeciw, Adidas wystąpił do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji. Sąd uwzględnił skargę firmy orzekając, że OHIM niesłusznie stwierdził brak wizualnego podobieństwa między dwoma znakami, podczas gdy wrażenie całości, jakie wywołują te dwa znaki towarowe było do pewnego stopnia podobne z uwagi na elementy ewidentnie wspólne dla obu tych znaków.  Shoe Branding Europe nieusatysfakcjonowana rozstrzygnięciem, wniosła odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

But Shoe Branding Europe BVBA

But Shoe Branding Europe BVBA

źródło: Materiały Prasowe

TSUE utrzymał wyrok w mocy.

Trybunał orzekł, że istniejące między tymi dwoma znakami nieznaczne różnice (czyli różnica długości pasków wynikająca z ich różnego pochylenia) nie mogą mieć wpływu na wrażenie co do całości.

Ponadto w ocenie TSUE różnice polegające na liczbie pasków i ich długości są niewystarczające dla zakwestionowania podobieństw istniejących miedzy spornymi znakami towarowymi.

PS

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości z 17 lutego 2016 r. (sygn. C-396/15 P)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.