Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przyjezdny bez świadczenia przez pierwsze miesiące pobytu

25.02.2016, 11:45; Aktualizacja: 25.02.2016, 12:24
 • Wyślij
 • Drukuj

Obywatelom innych państw członkowskich można odmówić niektórych świadczeń z zakresu pomocy społecznej w trakcie pierwszych trzech miesięcy pobytu - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Reklama

Dzisiejszym wyrokiem Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził swoje niedawne orzecznictwo, zgodnie z którym państwo członkowskie może wyłączyć z kręgu uprawnionych do niektórych świadczeń obywateli innych państw członkowskich, w trakcie pierwszych trzech miesięcy ich pobytu na terytorium tego kraju.

Trybunał przypomniał, że obywatele UE mają prawo pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków i formalności poza wymogiem posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.

Skoro w tym okresie państwa członkowskie nie mogą wymagać od obywateli Unii, by posiadali oni wystarczające środki utrzymania oraz ubezpieczenie zdrowotne, to tym samym dyrektywa zezwala im na odmowę przyznania im  jakiegokolwiek świadczeń, w pierwszych trzech miesiącach. W ocenie TSUE, taka odmowa nie wymaga badania indywidualnej sytuacji zainteresowanego.

PS

Wyrok TSUE z 25 lutego 2016 roku C-299/14

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.