Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TSUE: Imigrant ma prawo zdecydować gdzie będzie mieszkał

01.03.2016, 11:40; Aktualizacja: 01.03.2016, 12:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Państwa członkowskie muszą pozwolić osobom, którym nadały status beneficjenta ochrony międzynarodowej, nie tylko na swobodne poruszanie się po ich terytorium, lecz także na wybór miejsca zamieszkania.

Reklama

Unijna dyrektywa (2011/95/UE) stanowi, że państwa członkowskie powinny zezwolić osobom, którym nadały status "beneficjenta ochrony międzynarodowej" (tj. osobom niebędącym obywatelami UE, które nie zostały uznane za uchodźców, lecz które potrzebują ochrony międzynarodowej) na swobodne przemieszczanie się w obrębie swojego terytorium.

Zgodnie natomiast z prawem niemieckim, gdy osoby korzystające z ochrony uzupełniającej otrzymują świadczenia społeczne, wydawane im zezwolenia na pobyt muszą być obwarowane wymogiem zamieszkiwania w określonym miejscu (tzw. „wymogiem w zakresie miejsca zamieszkania”). Chodzi głównie o zapewnienie odpowiedniego podziału obciążeń wynikających ze świadczeń socjalnych.

Ibrahim Alo i Amira Osso są obywatelami syryjskimi, którzy przybyli do Niemiec, odpowiednio, w 1998 i 2001 r. Przyznano im status beneficjentów ochrony uzupełniającej. Ponadto nałożono na nich wymóg w zakresie miejsca zamieszkania, czemu sprzeciwiają się przed sądami niemieckimi. Spór ten jest obecnie rozpoznawany przez niemiecki sąd, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy wymóg w zakresie miejsca zamieszkania jest zgodny z unijnym prawem.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał podkreślił, że osoby korzystające z ochrony uzupełniającej nie mogą, co do zasady, podlegać regulacji bardziej restrykcyjnej niż ta mająca zastosowanie do osób niebędących obywatelami UE, które legalnie przebywają w danym państwie. 

Jednakże w ocenie Trybunału wymóg w zakresie miejsca zamieszkania może zostać nałożony na osoby korzystające z ochrony uzupełniającej, jeśli są one bardziej narażone na trudności związane z integracją niż inne niebędące obywatelami UE osoby legalnie przebywające w państwie członkowskim, które udzieliło tej ochrony.

TSUE zaznaczył, że dyrektywa stoi na przeszkodzie nakładaniu wymogu w zakresie miejsca zamieszkania wyłącznie na osoby korzystające ze statusu ochrony uzupełniającej w celu osiągnięcia odpowiedniego podziału obciążeń związanych ze świadczeniami socjalnymi.

PS

Wyrok z 1 marca 2016 roku w sprawach połączonych C-443/14 i C-444/14

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.