Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TSUE: Imigrant ma prawo zdecydować gdzie będzie mieszkał

01.03.2016, 11:40; Aktualizacja: 01.03.2016, 12:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Państwa członkowskie muszą pozwolić osobom, którym nadały status beneficjenta ochrony międzynarodowej, nie tylko na swobodne poruszanie się po ich terytorium, lecz także na wybór miejsca zamieszkania.

Reklama

Unijna dyrektywa (2011/95/UE) stanowi, że państwa członkowskie powinny zezwolić osobom, którym nadały status "beneficjenta ochrony międzynarodowej" (tj. osobom niebędącym obywatelami UE, które nie zostały uznane za uchodźców, lecz które potrzebują ochrony międzynarodowej) na swobodne przemieszczanie się w obrębie swojego terytorium.

Zgodnie natomiast z prawem niemieckim, gdy osoby korzystające z ochrony uzupełniającej otrzymują świadczenia społeczne, wydawane im zezwolenia na pobyt muszą być obwarowane wymogiem zamieszkiwania w określonym miejscu (tzw. „wymogiem w zakresie miejsca zamieszkania”). Chodzi głównie o zapewnienie odpowiedniego podziału obciążeń wynikających ze świadczeń socjalnych.

Ibrahim Alo i Amira Osso są obywatelami syryjskimi, którzy przybyli do Niemiec, odpowiednio, w 1998 i 2001 r. Przyznano im status beneficjentów ochrony uzupełniającej. Ponadto nałożono na nich wymóg w zakresie miejsca zamieszkania, czemu sprzeciwiają się przed sądami niemieckimi. Spór ten jest obecnie rozpoznawany przez niemiecki sąd, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy wymóg w zakresie miejsca zamieszkania jest zgodny z unijnym prawem.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał podkreślił, że osoby korzystające z ochrony uzupełniającej nie mogą, co do zasady, podlegać regulacji bardziej restrykcyjnej niż ta mająca zastosowanie do osób niebędących obywatelami UE, które legalnie przebywają w danym państwie. 

Jednakże w ocenie Trybunału wymóg w zakresie miejsca zamieszkania może zostać nałożony na osoby korzystające z ochrony uzupełniającej, jeśli są one bardziej narażone na trudności związane z integracją niż inne niebędące obywatelami UE osoby legalnie przebywające w państwie członkowskim, które udzieliło tej ochrony.

TSUE zaznaczył, że dyrektywa stoi na przeszkodzie nakładaniu wymogu w zakresie miejsca zamieszkania wyłącznie na osoby korzystające ze statusu ochrony uzupełniającej w celu osiągnięcia odpowiedniego podziału obciążeń związanych ze świadczeniami socjalnymi.

PS

Wyrok z 1 marca 2016 roku w sprawach połączonych C-443/14 i C-444/14

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.