Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

NSA: Lekarz nie musi ujawniać danych pacjenta

08.03.2016, 12:46; Aktualizacja: 08.03.2016, 13:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Organy skarbowe nie mogą żądać od lekarza danych jego pacjentów - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Kontrola skarbowa zażądała od lekarza-proktologa danych pacjentów (imię, nazwisko, adres), którzy korzystali z jego usług. Lekarz odmówił powołując się na tajemnicę lekarską. Dostał więc karę porządkową w wysokości 2 tys. zł. Sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał nałożoną karę za zasadną. Argumentował, że imię, nazwisko i adres nie są objęte tajemnicą lekarską, bo nie są to dane medyczne.

Skargę kasacyjną od wyroku wniósł rzecznik praw obywatelskich. Zaznaczył, że w jego dane identyfikacyjne pacjenta stanowią część dokumentacji medycznej i podlegają ochronie. Wyrok został również zaskarżony przez podatnika.

Wyrokiem z  4 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1452/14) Naczelny Sąd Administracyjny uchylił orzeczenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim, a także postanowienie dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

Sąd uznał, że organy skarbowe nie miały podstaw do żądania od lekarza danych jego pacjentów, a zatem nie powinny nakładać kary porządkowej.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.