Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niezadowolenie klienta, to pozew przeciwko pełnomocnikowi

Ewa Maria Radlińska09.03.2016, 06:18; Aktualizacja: 09.03.2016, 06:29

Sam brak satysfakcji klienta z końcowego wyniku postępowania sądowego i niezadowolenie z tego, że radca prawny nie wniósł skargi kasacyjnej, nie narusza dóbr osobistych klienta.

Reklama

Powód J. J. domagał się zasądzenia od radcy prawnego kwoty 80 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Radca był jego pełnomocnikiem z urzędu w sprawie toczącej się przed sądem administracyjnym. A klient niezadowolony z rozstrzygnięcia, zarzucił prawnikowi nieprawidłowe postępowanie przy wykonywaniu obowiązków związanych z reprezentacją jego interesów.

Zakres wyznaczenia

Chodziło o sprawę ze skargi J. J. na decyzję wojewody w przedmiocie odmowy udostępnienia danych osobowych ze zbiorów meldunkowych. I tak na wniosek skarżącego
referendarz sądowy wojewódzkiego sądu administracyjnego przyznał J. J. prawo pomocy przez zwolnienie go od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.

Tu padło na radcę P. S., który został wyznaczony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych na pełnomocnika z urzędu dla J. J. przebywającego w areszcie śledczym. Pismo to zostało doręczone radcy 3 listopada 2009 r., a J. J. 12 listopada 2009 r. Po zapoznaniu się z aktami sprawy pełnomocnik przygotował pismo datowane na dzień 1 grudnia 2009 r., złożone w sądzie 7 grudnia, w którego treści poparł skargę i przytoczył argumentację prawną i merytoryczną. Odpis pisma został doręczony klientowi. Na wyznaczonym w tej sprawie terminie rozprawy jako pełnomocnik z urzędu J. J. stawił się aplikant radcowski działając z upoważnienia radcy. O treści zapadłego orzeczenia w sprawie prawnik zawiadomił klienta pismem, a następnie przesłał mu odpis wyroku z uzasadnieniem, oraz pouczeniem, że służy mu prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.