Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niezadowolenie klienta, to pozew przeciwko pełnomocnikowi

Ewa Maria Radlińska09.03.2016, 06:18; Aktualizacja: 09.03.2016, 06:29

Sam brak satysfakcji klienta z końcowego wyniku postępowania sądowego i niezadowolenie z tego, że radca prawny nie wniósł skargi kasacyjnej, nie narusza dóbr osobistych klienta.

Reklama

Powód J. J. domagał się zasądzenia od radcy prawnego kwoty 80 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Radca był jego pełnomocnikiem z urzędu w sprawie toczącej się przed sądem administracyjnym. A klient niezadowolony z rozstrzygnięcia, zarzucił prawnikowi nieprawidłowe postępowanie przy wykonywaniu obowiązków związanych z reprezentacją jego interesów.

Zakres wyznaczenia

Chodziło o sprawę ze skargi J. J. na decyzję wojewody w przedmiocie odmowy udostępnienia danych osobowych ze zbiorów meldunkowych. I tak na wniosek skarżącego
referendarz sądowy wojewódzkiego sądu administracyjnego przyznał J. J. prawo pomocy przez zwolnienie go od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.

Tu padło na radcę P. S., który został wyznaczony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych na pełnomocnika z urzędu dla J. J. przebywającego w areszcie śledczym. Pismo to zostało doręczone radcy 3 listopada 2009 r., a J. J. 12 listopada 2009 r. Po zapoznaniu się z aktami sprawy pełnomocnik przygotował pismo datowane na dzień 1 grudnia 2009 r., złożone w sądzie 7 grudnia, w którego treści poparł skargę i przytoczył argumentację prawną i merytoryczną. Odpis pisma został doręczony klientowi. Na wyznaczonym w tej sprawie terminie rozprawy jako pełnomocnik z urzędu J. J. stawił się aplikant radcowski działając z upoważnienia radcy. O treści zapadłego orzeczenia w sprawie prawnik zawiadomił klienta pismem, a następnie przesłał mu odpis wyroku z uzasadnieniem, oraz pouczeniem, że służy mu prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.