Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Upomnienie tylko za drobne przewinienia

11.03.2016, 06:24; Aktualizacja: 11.03.2016, 07:14

Kara musi odzwierciedlać stopień szkodliwości przewinienia dyscyplinarnego dla wizerunku wymiaru sprawiedliwości - uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Sprawa dotyczy sędziego T.P., który pomimo konieczności wyłączenia się od udziału w postępowaniu, jako przewodniczący wydziału przydzielił sobie sprawę, w której pozwanym była osoba od lat zajmująca się naprawami jego samochodu. Co więcej T.P. zwolnił ją od uiszczenia zaliczki na poczet wydania opinii z zakresu DNA, bez zobowiązania jej do przedstawienia szczegółowych danych o stanie rodzinnym, majątkowym i dochodach.

Sąd dyscyplinarny uznał, że doszło w tym przypadku do naruszenia art. 49 k.p.c. i art. 102 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz par. 5 pkt 2 i par. 10 zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i wymierzył karę dyscyplinarną upomnienia.


Pozostało jeszcze 67% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Wymiar sprawiedliwości

  Sędziowie narażeni na obelgi

  Sędziowie narażeni na obelgi

  Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.