Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Upomnienie tylko za drobne przewinienia

11.03.2016, 06:24; Aktualizacja: 11.03.2016, 07:14

Kara musi odzwierciedlać stopień szkodliwości przewinienia dyscyplinarnego dla wizerunku wymiaru sprawiedliwości - uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Sprawa dotyczy sędziego T.P., który pomimo konieczności wyłączenia się od udziału w postępowaniu, jako przewodniczący wydziału przydzielił sobie sprawę, w której pozwanym była osoba od lat zajmująca się naprawami jego samochodu. Co więcej T.P. zwolnił ją od uiszczenia zaliczki na poczet wydania opinii z zakresu DNA, bez zobowiązania jej do przedstawienia szczegółowych danych o stanie rodzinnym, majątkowym i dochodach.

Sąd dyscyplinarny uznał, że doszło w tym przypadku do naruszenia art. 49 k.p.c. i art. 102 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz par. 5 pkt 2 i par. 10 zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i wymierzył karę dyscyplinarną upomnienia.


Pozostało jeszcze 67% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.