Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd nie będzie zajmował się błahymi sprawami

21.03.2016, 12:28; Aktualizacja: 22.03.2016, 07:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy sąd administracyjny może odrzucić skargę jako wniesioną w sprawie rażąco błahej? Pytaniem tym zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

W niniejszej sprawie obywatelka chciała uzyskać od gminy informację publiczną. Wójt zażądał od niej wniesienia opłaty w wysokości 42 gr. Kobieta nie miała jednak zamiaru płacić i złożyła skargę do sądu administracyjnego.

A on ją odrzucił, jako wniesioną w sprawie rażąco błahej.

Do powiększonego składu NSA skierowano jednak pytanie, "czy sąd administracyjny może odrzucić skargę na podstawie art. 58 par. 1 pkt 6 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) w związku z art. 8 konstytucji, gdy stanowi ona niedopuszczalne w państwie prawnym (art. 2 konstytucji) nadużycie prawa do sądu (art. 45 ust. 1 konstytucji) z uwagi na wniesienie jej w sprawie oczywiście i rażąco błahej?"

Udział w postępowaniu przed NSA zgłosił rzecznik praw obywatelskich. W jego ocenie sąd administracyjny nie jest uprawniony do odrzucenia skargi na podstawie wskazanej normy prawnej.

Naczelny Sąd Administracyjny, w składzie siedmiu sędziów, odmówił wczoraj odpowiedzi na tak postawione pytanie prawne. Uznał, że nie zachodziła żadna wątpliwość prawna, więc w ogóle nie było podstaw do sformułowania zagadnienia dla powiększonego składu.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.