Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd nie będzie zajmował się błahymi sprawami

21.03.2016, 12:28; Aktualizacja: 22.03.2016, 07:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy sąd administracyjny może odrzucić skargę jako wniesioną w sprawie rażąco błahej? Pytaniem tym zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

W niniejszej sprawie obywatelka chciała uzyskać od gminy informację publiczną. Wójt zażądał od niej wniesienia opłaty w wysokości 42 gr. Kobieta nie miała jednak zamiaru płacić i złożyła skargę do sądu administracyjnego.

A on ją odrzucił, jako wniesioną w sprawie rażąco błahej.

Do powiększonego składu NSA skierowano jednak pytanie, "czy sąd administracyjny może odrzucić skargę na podstawie art. 58 par. 1 pkt 6 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) w związku z art. 8 konstytucji, gdy stanowi ona niedopuszczalne w państwie prawnym (art. 2 konstytucji) nadużycie prawa do sądu (art. 45 ust. 1 konstytucji) z uwagi na wniesienie jej w sprawie oczywiście i rażąco błahej?"

Udział w postępowaniu przed NSA zgłosił rzecznik praw obywatelskich. W jego ocenie sąd administracyjny nie jest uprawniony do odrzucenia skargi na podstawie wskazanej normy prawnej.

Naczelny Sąd Administracyjny, w składzie siedmiu sędziów, odmówił wczoraj odpowiedzi na tak postawione pytanie prawne. Uznał, że nie zachodziła żadna wątpliwość prawna, więc w ogóle nie było podstaw do sformułowania zagadnienia dla powiększonego składu.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.