Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Większy dostęp do SN dla twórców wynalazków

24.03.2016, 13:24; Aktualizacja: 24.03.2016, 16:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprawy o wynagrodzenie inicjowane przez twórcę wynalazku należy traktować jako sprawy z zakresu prawa pracy, a nie jako zwykłe sprawy cywilne - orzekł SN. Sąd postanowił nadać uchwale moc zasady prawnej.

Reklama

16 marca 2016 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmioosobowym podjął uchwałę ( sygn. III PZP 8/15), w której stwierdził, że o dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie  z powództwa twórcy wynalazku o wynagrodzenie, decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia przewidziana dla spraw z zakresu prawa pracy.

Powyższa uchwała została podjęta w odpowiedzi na pytanie prawne przedstawione przez zwykły skład orzekający SN.

Problem przedstawiony w pytaniu prawnym wyłonił się przy rozpatrywaniu skargi kasacyjnej powoda (twórcy wynalazku) wniesionej od wyroku sądu drugiej instancji w sprawie przeciwko przedsiębiorcy korzystającemu z wynalazku. W analizowanej sprawie twórca był jednocześnie pracownikiem zatrudnionym w pozwanej spółce na podstawie umowy o pracę, z tym, że dochodzone przez niego roszczenie o zapłatę wynagrodzenia wynikało z powszechnie obowiązujących przepisów o wynalazczości, a nie ze stosunku pracy. To właśnie ta ostatnia okoliczność spowodowała, że sprawa została rozpoznana w wydziale cywilnym sądu apelacyjnego, a nie w wydziale pracy.

Sąd Najwyższy  uznał, że sprawy o wynagrodzenie inicjowane przez twórcę wynalazku należy traktować jako sprawy z zakresu prawa pracy, a nie jako zwykłe sprawy cywilne. Taki wniosek SN wysnuł, z uwagi na zbliżony charakter roszczeń dochodzonych przez twórcę wynalazku, jak i pracownika.

Dodał, że skoro w sprawach z zakresu prawa pracy o dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia wynosząca co najmniej 10 tys. zł, to oznacza, że w sprawie, w której twórca wynalazku dochodzi wynagrodzenia za korzystanie z jego wynalazku, skarga kasacyjna może być wniesiona, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia jest nie mniejsza, niż 10 tys.

Przyjęty w uchwale pogląd ma zastosowanie do wszystkich  twórców wynalazków.

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.