Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Większy dostęp do SN dla twórców wynalazków

24.03.2016, 13:24; Aktualizacja: 24.03.2016, 16:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprawy o wynagrodzenie inicjowane przez twórcę wynalazku należy traktować jako sprawy z zakresu prawa pracy, a nie jako zwykłe sprawy cywilne - orzekł SN. Sąd postanowił nadać uchwale moc zasady prawnej.

Reklama

16 marca 2016 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmioosobowym podjął uchwałę ( sygn. III PZP 8/15), w której stwierdził, że o dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie  z powództwa twórcy wynalazku o wynagrodzenie, decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia przewidziana dla spraw z zakresu prawa pracy.

Powyższa uchwała została podjęta w odpowiedzi na pytanie prawne przedstawione przez zwykły skład orzekający SN.

Problem przedstawiony w pytaniu prawnym wyłonił się przy rozpatrywaniu skargi kasacyjnej powoda (twórcy wynalazku) wniesionej od wyroku sądu drugiej instancji w sprawie przeciwko przedsiębiorcy korzystającemu z wynalazku. W analizowanej sprawie twórca był jednocześnie pracownikiem zatrudnionym w pozwanej spółce na podstawie umowy o pracę, z tym, że dochodzone przez niego roszczenie o zapłatę wynagrodzenia wynikało z powszechnie obowiązujących przepisów o wynalazczości, a nie ze stosunku pracy. To właśnie ta ostatnia okoliczność spowodowała, że sprawa została rozpoznana w wydziale cywilnym sądu apelacyjnego, a nie w wydziale pracy.

Sąd Najwyższy  uznał, że sprawy o wynagrodzenie inicjowane przez twórcę wynalazku należy traktować jako sprawy z zakresu prawa pracy, a nie jako zwykłe sprawy cywilne. Taki wniosek SN wysnuł, z uwagi na zbliżony charakter roszczeń dochodzonych przez twórcę wynalazku, jak i pracownika.

Dodał, że skoro w sprawach z zakresu prawa pracy o dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia wynosząca co najmniej 10 tys. zł, to oznacza, że w sprawie, w której twórca wynalazku dochodzi wynagrodzenia za korzystanie z jego wynalazku, skarga kasacyjna może być wniesiona, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia jest nie mniejsza, niż 10 tys.

Przyjęty w uchwale pogląd ma zastosowanie do wszystkich  twórców wynalazków.

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.