Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant bez pełnomocnictwa został za drzwiami

Ewa Maria Radlińska25.03.2016, 06:36; Aktualizacja: 25.03.2016, 06:40

Na rozprawie pełnomocnik powinien posiadać wszystkie dokumenty związane z toczącym się postępowaniem, w tym dowody złożenia pism. Na tym polega przygotowanie do sprawy.

Reklama

Sprawa dotyczyła odszkodowania od lotniska. Nieruchomość powoda położona była bowiem w strefie ograniczonego użytkowania lotniska. W związku z tym doznał on szkody w postaci zmniejszenia wartości działki wskutek natężenia hałasu i ograniczenia w zabudowie oraz konieczności poniesienia wyższych kosztów zabudowy nieruchomości. Zażądał 31 tys. zł i taką kwotę sąd mu przyznał. Decydującą rolę w sprawie odegrała opinia biegłego.

Interesujący jest jednak inny aspekt sprawy. Sąd nie dopuścił bowiem do udziału w rozprawie w styczniu 2016 r. pełnomocnika pozwanego lotniska. Był to aplikant, który działał w zastępstwie adwokata. A sąd nie pozwolił mu na udział w sprawie, ponieważ nie posiadał on pełnomocnictwa. Sąd wskazał, że może dopuścić do udziału taką osobę, jeżeli zachodzi potrzeba podjęcia naglącej czynności. W tej sprawie nie zachodziła taka potrzeba. Za naglącą czynność procesową nie można uznać bowiem sytuacji, w której ewentualnie konieczność podjęcia czynności występowała znacznie wcześniej, a jedynie do ich podjęcia nie doszło wskutek zaniedbań i to właśnie pełnomocnika. I tak pełnomocnik lotniska twierdził, że złożył zarzuty do opinii biegłego. Takiego pisma jednak nie było w aktach. Również pełnomocnik powoda twierdził, że nie otrzymał pisma. Należy jednak stwierdzić - co podkreślił sąd w uzasadnieniu - że profesjonalny pełnomocnik powinien przed rozprawą sprawdzić, czy wpłynęły do sprawy jego pisma, zwłaszcza, że nie otrzymał on pisma biegłego ustosunkowującego się do jego zarzutów, a sąd wyznaczył rozprawę. Ta okoliczność już powinna wzbudzać jego wątpliwości i powinien sprawdzić, jak sąd zareagował na jego zarzuty.


Pozostało jeszcze 45% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.