Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant bez pełnomocnictwa został za drzwiami

Ewa Maria Radlińska25.03.2016, 06:36; Aktualizacja: 25.03.2016, 06:40

Na rozprawie pełnomocnik powinien posiadać wszystkie dokumenty związane z toczącym się postępowaniem, w tym dowody złożenia pism. Na tym polega przygotowanie do sprawy.

Reklama

Sprawa dotyczyła odszkodowania od lotniska. Nieruchomość powoda położona była bowiem w strefie ograniczonego użytkowania lotniska. W związku z tym doznał on szkody w postaci zmniejszenia wartości działki wskutek natężenia hałasu i ograniczenia w zabudowie oraz konieczności poniesienia wyższych kosztów zabudowy nieruchomości. Zażądał 31 tys. zł i taką kwotę sąd mu przyznał. Decydującą rolę w sprawie odegrała opinia biegłego.

Interesujący jest jednak inny aspekt sprawy. Sąd nie dopuścił bowiem do udziału w rozprawie w styczniu 2016 r. pełnomocnika pozwanego lotniska. Był to aplikant, który działał w zastępstwie adwokata. A sąd nie pozwolił mu na udział w sprawie, ponieważ nie posiadał on pełnomocnictwa. Sąd wskazał, że może dopuścić do udziału taką osobę, jeżeli zachodzi potrzeba podjęcia naglącej czynności. W tej sprawie nie zachodziła taka potrzeba. Za naglącą czynność procesową nie można uznać bowiem sytuacji, w której ewentualnie konieczność podjęcia czynności występowała znacznie wcześniej, a jedynie do ich podjęcia nie doszło wskutek zaniedbań i to właśnie pełnomocnika. I tak pełnomocnik lotniska twierdził, że złożył zarzuty do opinii biegłego. Takiego pisma jednak nie było w aktach. Również pełnomocnik powoda twierdził, że nie otrzymał pisma. Należy jednak stwierdzić - co podkreślił sąd w uzasadnieniu - że profesjonalny pełnomocnik powinien przed rozprawą sprawdzić, czy wpłynęły do sprawy jego pisma, zwłaszcza, że nie otrzymał on pisma biegłego ustosunkowującego się do jego zarzutów, a sąd wyznaczył rozprawę. Ta okoliczność już powinna wzbudzać jego wątpliwości i powinien sprawdzić, jak sąd zareagował na jego zarzuty.


Pozostało jeszcze 45% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.