Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dziekan korporacji radcowskiej też nie odbiera ślubowania

Ewa Maria Radlińska04.04.2016, 06:05; Aktualizacja: 04.04.2016, 06:11

Sąd administracyjny chętnie jednak zajmie się taką sprawą, ponieważ przyznawanie uprawnień do wykonywania zawodu przez korporację prawniczą, należy właśnie do zakresu spraw, który te sądy rozstrzygają. Dopuszczalna jest zatem skarga na bezczynność dziekana polegająca na nieodebraniu ślubowania.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Prawniczka K. S. zdała egzamin zawodowy i planowała wykonywać zawód radcy prawnego. Długo nie mogła jednak doczekać się na wyznaczenie terminu ślubowania, a bez jego odebrania przez dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych (OIRP) nie mogła realizować swoich planów zawodowych. Jej sytuacja dokładnie wyglądała tak, że w maju 2013 r. rada OIRP podjęła uchwałę w sprawie wpisu jej na listę radców. Miesiąc później wznowiła jednak postępowanie w sprawie wpisu, podnosząc że poprzednio nie miała informacji o okolicznościach świadczących o braku rękojmi należytego wykonywania zawodu przez prawniczkę. Podjęła więc uchwalę o uchyleniu uchwały z maja, która została następnie utrzymana w mocy przez Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych. Minister sprawiedliwości uchylił zaś uchwały korporacji. Następnie sprawa trafiła do sądu administracyjnego, gdzie toczy się nadal.


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.