Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dyscyplinarka może trwać długo, ale nie musi być przewlekła

05.04.2016, 12:59; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:41

Postępowanie dyscyplinarne przeciwko adwokatowi, które wlecze się przez siedem lat, nie narusza konwencji. Ale pod warunkiem, że sąd uzna zbyt długi czas trwania sprawy za okoliczność łagodzącą przy wymierzaniu prawnikowi kary – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Helmut Blum jest austriackim adwokatem praktykującym w Linz. 10 lat temu występował jako obrońca T.S., jednego z dwójki oskarżonych w procesie karnym (obu podejrzewano o handel ludźmi). Obronę zleciła mu spółka należąca do O.G., drugiego oskarżonego w sprawie i to ona pokryła koszty jego wynagrodzenia. Blum przekazywał O.G. informacje o postępowaniu karnym przeciwko swojemu klientowi oraz pozostawał z nim w stałym kontakcie. Problem w tym, że trakcie śledztwa T.S. oskarżył O.G. o wzięcie łapówki za ułatwienie nielegalnego przekroczenia granicy przez 19 Mołdawian. W trakcie procesu natomiast się z tych zeznań wycofał.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.