Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Realną obronę zapewnić ma sąd

Ewa Maria Radlińska08.04.2016, 07:07; Aktualizacja: 08.04.2016, 11:22

Upoważnienie aplikanta do zastępowania adwokata lub radcy prawnego, nazywane potocznie substytucją, w rzeczywistości nią nie jest. Wszystkie czynności wykonywane przez aplikanta znajdują się pod ścisłym kierownictwem adwokata lub radcy.

Reklama

Sprawa dotyczyła dwóch mężczyzn, którzy dokonali włamania do jednego z warszawskich mieszkań. Ukradli dwa zegarki (ten droższy kosztował 500 zł) i zabrali trochę gotówki. Straty wyniosły 2.4 tys. zł. Jeden z mężczyzn Ł. K. miał już na koncie podobny wyskok. I dostał za to dwa lata pozbawienia wolności. Drugi zaś - S.S., dostał półtora roku w zawieszeniu na pięć lat. Panowie zostali też zobowiązani do zapłaty 2.4 tys. zł oraz 4 tys. zł zadośćuczynienia. Apelację od tego wyroku wniosła obrońca z urzędu obu oskarżonych. Co do tego łagodniej potraktowanego przez sąd, prawniczka domagała się złagodzenia kary, natomiast w odniesieniu do Ł. K. podnosiła naruszenie prawa do obrony poprzez przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność obrońcy tego oskarżonego. Mecenas, będąc wcześniej obrońcą oskarżonego S. S. została wyznaczona obrońcą drugiego oskarżonego Ł. K. na jedynej rozprawie, na której w dodatku nie była obecna, gdyż zastępowała ją aplikantka.

Sąd idzie na skróty


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.