Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Realną obronę zapewnić ma sąd

Ewa Maria Radlińska08.04.2016, 07:07; Aktualizacja: 08.04.2016, 11:22

Upoważnienie aplikanta do zastępowania adwokata lub radcy prawnego, nazywane potocznie substytucją, w rzeczywistości nią nie jest. Wszystkie czynności wykonywane przez aplikanta znajdują się pod ścisłym kierownictwem adwokata lub radcy.

Reklama

Sprawa dotyczyła dwóch mężczyzn, którzy dokonali włamania do jednego z warszawskich mieszkań. Ukradli dwa zegarki (ten droższy kosztował 500 zł) i zabrali trochę gotówki. Straty wyniosły 2.4 tys. zł. Jeden z mężczyzn Ł. K. miał już na koncie podobny wyskok. I dostał za to dwa lata pozbawienia wolności. Drugi zaś - S.S., dostał półtora roku w zawieszeniu na pięć lat. Panowie zostali też zobowiązani do zapłaty 2.4 tys. zł oraz 4 tys. zł zadośćuczynienia. Apelację od tego wyroku wniosła obrońca z urzędu obu oskarżonych. Co do tego łagodniej potraktowanego przez sąd, prawniczka domagała się złagodzenia kary, natomiast w odniesieniu do Ł. K. podnosiła naruszenie prawa do obrony poprzez przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność obrońcy tego oskarżonego. Mecenas, będąc wcześniej obrońcą oskarżonego S. S. została wyznaczona obrońcą drugiego oskarżonego Ł. K. na jedynej rozprawie, na której w dodatku nie była obecna, gdyż zastępowała ją aplikantka.

Sąd idzie na skróty


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.