Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Naganne zachowanie pełnomocnika nie pomoże wygrać sprawy

Ewa Maria Radlińska11.04.2016, 06:29; Aktualizacja: 11.04.2016, 06:33

Jeżeli obrońca nie zadaje pytań świadkom, nie wnosi o ich uzupełniające przesłuchanie, a w apelacji nie wnosi o uzupełnienie przewodu sądowego w tym zakresie, to zarzucanie sądowi I instancji, że przy pomocy zeznań tych świadków nie wyjaśnił pewnych okoliczności, jest skrajnie nielojalne procesowo.

Reklama

Poznański sąd rejonowy uznał oskarżoną za winną tego, że w 2011 r. aby uciec przed zobowiązaniami wobec wierzycieli sprzedała za kilkadziesiąt tysięcy zł udziały, które posiadała w spółkach oraz zagrożone zajęciem pojazdy. Popełniła w ten sposób przestępstwo z art. 300 par. 2 kodeksu karnego. Sąd wymierzył jej karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwa lata próby i karę grzywny w wysokości 4 tys. zł. Jej obrońca wniósł apelację. Postawił w niej szereg zarzutów, w tym błędu w ustaleniach faktycznych. Żaden z nich jednak nie zaskoczył i sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżony wyrok, a także ostro wypunktował błędy apelacji.

Nietrafione zarzuty


Pozostało jeszcze 80% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.