Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd nie da się nabrać na niewyjaśnione przyczyny techniczne

25.04.2016, 12:42; Aktualizacja: 25.04.2016, 14:05

Gdy strona reprezentowana jest przez adwokata lub radcę prawnego, to brak winy po jego stronie jest warunkiem przywrócenia terminu przez sąd, bowiem to na nim spoczywa obowiązek zadbania o prawidłowe i terminowe dokonanie czynności procesowych.

Reklama

Sprawa dotyczyła kobiety, która w sądzie administracyjnym walczyła z niekorzystnym dla siebie postanowieniem referendarza co zwolnienia z kosztów postępowania w sprawie z jej skargi na decyzję dyrektora izby celnej w przedmiocie podatku akcyzowego.

Postanowienie to zostało doręczone jej pełnomocnikowi. On wniósł sprzeciw, jednakże zapomniał pismo podpisać. Dlatego też został wezwany do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu pod rygorem odrzucenia sprzeciwu w terminie 7 dni. Braki formalne nie zostały jednak uzupełnione. Kobieta złożyła zatem sporządzony przez siebie wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braku formalnego sprzeciwu wraz z podpisanym przez siebie egzemplarzem sprzeciwu. Podała, że jej pełnomocnik, po otrzymaniu wezwania z sądu przesłał jej pismo za pośrednictwem poczty elektronicznej, jednakże wiadomość nie dotarła do niej z powodu „niewyjaśnionych przyczyn technicznych". A okoliczność tę skarżąca ustaliła w wyniku audytu stanu spraw prowadzonych przed sądem.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.