Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd nie da się nabrać na niewyjaśnione przyczyny techniczne

25.04.2016, 12:42; Aktualizacja: 25.04.2016, 14:05

Gdy strona reprezentowana jest przez adwokata lub radcę prawnego, to brak winy po jego stronie jest warunkiem przywrócenia terminu przez sąd, bowiem to na nim spoczywa obowiązek zadbania o prawidłowe i terminowe dokonanie czynności procesowych.

Reklama

Sprawa dotyczyła kobiety, która w sądzie administracyjnym walczyła z niekorzystnym dla siebie postanowieniem referendarza co zwolnienia z kosztów postępowania w sprawie z jej skargi na decyzję dyrektora izby celnej w przedmiocie podatku akcyzowego.

Postanowienie to zostało doręczone jej pełnomocnikowi. On wniósł sprzeciw, jednakże zapomniał pismo podpisać. Dlatego też został wezwany do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu pod rygorem odrzucenia sprzeciwu w terminie 7 dni. Braki formalne nie zostały jednak uzupełnione. Kobieta złożyła zatem sporządzony przez siebie wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braku formalnego sprzeciwu wraz z podpisanym przez siebie egzemplarzem sprzeciwu. Podała, że jej pełnomocnik, po otrzymaniu wezwania z sądu przesłał jej pismo za pośrednictwem poczty elektronicznej, jednakże wiadomość nie dotarła do niej z powodu „niewyjaśnionych przyczyn technicznych". A okoliczność tę skarżąca ustaliła w wyniku audytu stanu spraw prowadzonych przed sądem.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.