Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TSUE odrzucił skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej

04.05.2016, 11:10; Aktualizacja: 04.05.2016, 12:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Ujednolicenie opakowań oraz zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w UE są zgodne z prawem - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Reklama

Nowa dyrektywa z 2014 r. dotycząca wyrobów tytoniowych przewiduje zakaz od 2020 r. sprzedaży produktów zawierających tzw. aromat charakterystyczny ( w tym papierosów mentolowych) oraz ujednolicenie etykietowania i opakowań wyrobów tytoniowych. Ponadto, ustanawia ona szczególne regulacje dotyczące papierosów elektronicznych.

Polska, popierana przez Rumunię, zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych.

Dziś TSUE oddalił skargę Polski i potwierdził ważność przepisów dyrektywy.

Trybunał stwierdził, że wyroby tytoniowe zawierające tzw. aromat charakterystyczny (niezależnie od tego, czy chodzi o mentol, czy inny aromat) są równie szkodliwe jak zwykłe papierosy. TSUE przypomniał, że mentol – w związku z jego przyjemnym aromatem – uatrakcyjnia wyroby tytoniowe dla konsumentów, dlatego wyeliminowanie tej substancji, może przyczynić się do ograniczenia palenia i uzależnienia.

Z kolei w zakresie dotyczącym zakazu umieszczania na etykietach elementów mogących przyczyniać się do promowania tych produktów lub zachęcać do ich spożycia, nawet jeśli są one prawdziwe, TSUE stwierdził, że zakaz ten chroni konsumentów przed ryzykiem związanym z paleniem i nie wykracza poza granice tego, co konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu.

Wyroki w sprawach C-358/14 Polska / Parlament i Rada C-477/14 Pillbox 38(UK) Limited / Secretary of State for Health oraz C-547/14 Philip Morris Brands SARL i in. / Secretary of State for Health

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.