Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TSUE odrzucił skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej

04.05.2016, 11:10; Aktualizacja: 04.05.2016, 12:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Ujednolicenie opakowań oraz zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w UE są zgodne z prawem - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Reklama

Nowa dyrektywa z 2014 r. dotycząca wyrobów tytoniowych przewiduje zakaz od 2020 r. sprzedaży produktów zawierających tzw. aromat charakterystyczny ( w tym papierosów mentolowych) oraz ujednolicenie etykietowania i opakowań wyrobów tytoniowych. Ponadto, ustanawia ona szczególne regulacje dotyczące papierosów elektronicznych.

Polska, popierana przez Rumunię, zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych.

Dziś TSUE oddalił skargę Polski i potwierdził ważność przepisów dyrektywy.

Trybunał stwierdził, że wyroby tytoniowe zawierające tzw. aromat charakterystyczny (niezależnie od tego, czy chodzi o mentol, czy inny aromat) są równie szkodliwe jak zwykłe papierosy. TSUE przypomniał, że mentol – w związku z jego przyjemnym aromatem – uatrakcyjnia wyroby tytoniowe dla konsumentów, dlatego wyeliminowanie tej substancji, może przyczynić się do ograniczenia palenia i uzależnienia.

Z kolei w zakresie dotyczącym zakazu umieszczania na etykietach elementów mogących przyczyniać się do promowania tych produktów lub zachęcać do ich spożycia, nawet jeśli są one prawdziwe, TSUE stwierdził, że zakaz ten chroni konsumentów przed ryzykiem związanym z paleniem i nie wykracza poza granice tego, co konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu.

Wyroki w sprawach C-358/14 Polska / Parlament i Rada C-477/14 Pillbox 38(UK) Limited / Secretary of State for Health oraz C-547/14 Philip Morris Brands SARL i in. / Secretary of State for Health

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.