Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Co pracodawca zapłacił za aplikację, prawniczka musi zwrócić

Ewa Maria Radlińska09.05.2016, 06:36; Aktualizacja: 09.05.2016, 06:41

Sąd: profesjonalista, którym niewątpliwie jest radca prawny, powinien znać skutki podejmowanych przez siebie czynności. Jeśli negocjuje rozłożenie zobowiązania na raty, to znaczy, że nie kwestionuje jego wysokości.

Reklama

Sprawa dotyczyła W.K. - prawniczki zatrudnionej w stołecznym urzędzie od 2008 r. do 2013 r. na stanowisku głównego specjalisty. Jej wynagrodzenie wynosiło 4 285 zł miesięcznie plus dodatek funkcyjny w wysokości 500 zł oraz dodatek za wysługę lat. Ponadto, na podstawie umowy z 2010 r. pracodawca wysłał prawniczkę na aplikację radcowską. Zobowiązał się pokryć 50 proc. opłaty za I rok oraz pokrywać koszty aplikacji w kolejnych latach nauki w wysokości określanej w sporządzanym każdego roku aneksie do umowy. Poza tym pracodawca zobowiązał się udzielić pracownicy urlopu szkoleniowego w wymiarze 10 dni w każdym roku odbywania aplikacji.

Koniec pracy. Początek zobowiązań

Prawniczka zobowiązała się zaś m.in. do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów w przypadku, gdy w trakcie trwania nauki lub w terminie 36 miesięcy po jej ukończeniu rozwiąże z urzędem stosunek pracy za wypowiedzeniem lub jeżeli urząd rozwiąże z nią stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z jej winy. Ustalili, że wysokość kosztów podlegających zwrotowi jest proporcjonalna do okresu pracy po ukończeniu nauki lub okresu pracy w czasie nauki. I tak pracodawca płacił za szkolenie zgodnie z ustaleniami przez trzy lata aplikacji, a prawniczka wkrótce po jego ukończeniu w 2013 r. zdecydowała się odejść z pracy. Pracodawca policzył wysokość kosztów jakie poniósł w związku dofinansowaniem nauki aplikantki i zobowiązał ją do zapłacenia kwoty 2,4 tys. zł (kwota opłaconego przez pracodawcę czesnego ) oraz kwoty 5,9 tys. zł (stanowiącej proporcjonalny zwrot kosztów za wykorzystany urlop szkolenia).


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.