Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Co pracodawca zapłacił za aplikację, prawniczka musi zwrócić

Ewa Maria Radlińska09.05.2016, 06:36; Aktualizacja: 09.05.2016, 06:41

Sąd: profesjonalista, którym niewątpliwie jest radca prawny, powinien znać skutki podejmowanych przez siebie czynności. Jeśli negocjuje rozłożenie zobowiązania na raty, to znaczy, że nie kwestionuje jego wysokości.

Reklama

Sprawa dotyczyła W.K. - prawniczki zatrudnionej w stołecznym urzędzie od 2008 r. do 2013 r. na stanowisku głównego specjalisty. Jej wynagrodzenie wynosiło 4 285 zł miesięcznie plus dodatek funkcyjny w wysokości 500 zł oraz dodatek za wysługę lat. Ponadto, na podstawie umowy z 2010 r. pracodawca wysłał prawniczkę na aplikację radcowską. Zobowiązał się pokryć 50 proc. opłaty za I rok oraz pokrywać koszty aplikacji w kolejnych latach nauki w wysokości określanej w sporządzanym każdego roku aneksie do umowy. Poza tym pracodawca zobowiązał się udzielić pracownicy urlopu szkoleniowego w wymiarze 10 dni w każdym roku odbywania aplikacji.

Koniec pracy. Początek zobowiązań

Prawniczka zobowiązała się zaś m.in. do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów w przypadku, gdy w trakcie trwania nauki lub w terminie 36 miesięcy po jej ukończeniu rozwiąże z urzędem stosunek pracy za wypowiedzeniem lub jeżeli urząd rozwiąże z nią stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z jej winy. Ustalili, że wysokość kosztów podlegających zwrotowi jest proporcjonalna do okresu pracy po ukończeniu nauki lub okresu pracy w czasie nauki. I tak pracodawca płacił za szkolenie zgodnie z ustaleniami przez trzy lata aplikacji, a prawniczka wkrótce po jego ukończeniu w 2013 r. zdecydowała się odejść z pracy. Pracodawca policzył wysokość kosztów jakie poniósł w związku dofinansowaniem nauki aplikantki i zobowiązał ją do zapłacenia kwoty 2,4 tys. zł (kwota opłaconego przez pracodawcę czesnego ) oraz kwoty 5,9 tys. zł (stanowiącej proporcjonalny zwrot kosztów za wykorzystany urlop szkolenia).


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.