Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wysoka kara za ujawnienie listy pacjentów poradni HIV

10.05.2016, 17:10; Aktualizacja: 10.05.2016, 17:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Londyński oddział National Health Service (NHS) ujawnił adresy emailowe ponad 700 subskrybentów newslettera dotyczącego wirusa HIV. Sąd ukarał go za to grzywną w wysokości 180 tys. funtów.

Reklama

NHS zapłaci w ten sposób za błąd prowadzonej przez niego specjalistycznej kliniki dla osób z wirusem HIV. W ramach swoich usług poradnia m.in. mailowo zawiadamia pacjentów o wynikach badań oraz terminach wizyty lekarskiej. Osoby będące na liście mailingowej kliniki od czasu do czasu otrzymują też specjalny newsletter. Mała część z nich nie jest jednak zakażona wirusem.

We wrześniu ubiegłego roku pracownik poradni popełnił jednak błąd i przy wysyłaniu newslettera zamiast wprowadzić listę adresatów do rubryki "bcc" (blind copy) umieścił ją w miejscu przeznaczonym na wpisanie adresatów ("to"). W ten sposób każdy z nich mógł zobaczyć adresy emailowe pozostałych pacjentów kliniki.

Biura komisarza do spraw informacji, brytyjski odpowiednik GIODO, nałożył na oddział NHS prowadzący klinikę karę grzywny w wysokości 180 tys. funtów, powołując się na szczególną wrażliwość informacji, jakimi są dane pacjentów kliniki leczenia i diagnostyki HIV. "Prawo wymaga, aby tego rodzaju informacje były traktowane ze szczególną ostrożnością oraz według jasnych zasad, a zatem, mówiąc wprost, aby podobne sytuacje się nie zdarzały" - czytamy w decyzji biura komisarza do spraw informacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.