Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wysoka kara za ujawnienie listy pacjentów poradni HIV

10.05.2016, 17:10; Aktualizacja: 10.05.2016, 17:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Londyński oddział National Health Service (NHS) ujawnił adresy emailowe ponad 700 subskrybentów newslettera dotyczącego wirusa HIV. Sąd ukarał go za to grzywną w wysokości 180 tys. funtów.

Reklama

NHS zapłaci w ten sposób za błąd prowadzonej przez niego specjalistycznej kliniki dla osób z wirusem HIV. W ramach swoich usług poradnia m.in. mailowo zawiadamia pacjentów o wynikach badań oraz terminach wizyty lekarskiej. Osoby będące na liście mailingowej kliniki od czasu do czasu otrzymują też specjalny newsletter. Mała część z nich nie jest jednak zakażona wirusem.

We wrześniu ubiegłego roku pracownik poradni popełnił jednak błąd i przy wysyłaniu newslettera zamiast wprowadzić listę adresatów do rubryki "bcc" (blind copy) umieścił ją w miejscu przeznaczonym na wpisanie adresatów ("to"). W ten sposób każdy z nich mógł zobaczyć adresy emailowe pozostałych pacjentów kliniki.

Biura komisarza do spraw informacji, brytyjski odpowiednik GIODO, nałożył na oddział NHS prowadzący klinikę karę grzywny w wysokości 180 tys. funtów, powołując się na szczególną wrażliwość informacji, jakimi są dane pacjentów kliniki leczenia i diagnostyki HIV. "Prawo wymaga, aby tego rodzaju informacje były traktowane ze szczególną ostrożnością oraz według jasnych zasad, a zatem, mówiąc wprost, aby podobne sytuacje się nie zdarzały" - czytamy w decyzji biura komisarza do spraw informacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.