Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gdy klient czuje się potraktowany przedmiotowo

12.05.2016, 05:54; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:55

Nie można uznać, że instrumentalnym traktowaniem klienta jest żądanie przez adwokata wynagrodzenia za pracę.

Reklama

M.C. zatrudnił adwokata J.M. do prowadzenia sprawy wypadku komunikacyjnego, który ten spowodował. Za obsługę prawną powód zapłacił prawnikowi łącznie blisko 9.610 zł. W pierwszej instancji mężczyzna został skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, nawiązkę 5 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 5 lat. J.M. w imieniu swojego klienta odwołał się od wyroku, domagając się złagodzenia wymierzonej oskarżonemu kary. Nic jednak nie wskórał, bowiem sąd II instancji utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.

Rozgoryczony takim obrotem spraw M.C. pozwał swojego adwokata. Zarzucił J.M. niewłaściwie wykonywanie obowiązków oraz naruszenie jego dóbr osobistych przez uchybienie zasadom etyki adwokackiej i potraktowanie powoda „jak rzeczy i maszynki do zarabiania pieniędzy, a nie istoty ludzkiej”.

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił jednak powództwo.

Wskazał, że w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego zaniedbania i błędy pełnomocnika prowadzącego sprawę mogłyby skutkować jego odpowiedzialnością jedynie wówczas, gdyby wynik postępowania mógł być korzystny, jeśli pełnomocnik zachowałby należytą staranność. Przy ocenie profesjonalizmu pozwanego wziąć trzeba pod uwagę, że zgodnie z treścią kodeksu etyki adwokackiej adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością.


Pozostało jeszcze 59% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.