Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gdy klient czuje się potraktowany przedmiotowo

12.05.2016, 05:54; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:55

Nie można uznać, że instrumentalnym traktowaniem klienta jest żądanie przez adwokata wynagrodzenia za pracę.

Reklama

M.C. zatrudnił adwokata J.M. do prowadzenia sprawy wypadku komunikacyjnego, który ten spowodował. Za obsługę prawną powód zapłacił prawnikowi łącznie blisko 9.610 zł. W pierwszej instancji mężczyzna został skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, nawiązkę 5 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 5 lat. J.M. w imieniu swojego klienta odwołał się od wyroku, domagając się złagodzenia wymierzonej oskarżonemu kary. Nic jednak nie wskórał, bowiem sąd II instancji utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.

Rozgoryczony takim obrotem spraw M.C. pozwał swojego adwokata. Zarzucił J.M. niewłaściwie wykonywanie obowiązków oraz naruszenie jego dóbr osobistych przez uchybienie zasadom etyki adwokackiej i potraktowanie powoda „jak rzeczy i maszynki do zarabiania pieniędzy, a nie istoty ludzkiej”.

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił jednak powództwo.

Wskazał, że w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego zaniedbania i błędy pełnomocnika prowadzącego sprawę mogłyby skutkować jego odpowiedzialnością jedynie wówczas, gdyby wynik postępowania mógł być korzystny, jeśli pełnomocnik zachowałby należytą staranność. Przy ocenie profesjonalizmu pozwanego wziąć trzeba pod uwagę, że zgodnie z treścią kodeksu etyki adwokackiej adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością.


Pozostało jeszcze 59% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.