Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Czym innym są kwalifikacje, a czym innym jest status aplikanta

Ewa Maria Radlińska13.05.2016, 07:12; Aktualizacja: 13.05.2016, 07:25

Negatywny wynik egzaminu radcowskiego nie może być podstawą rozwiązania umowy o pracę, jeżeli nie stanowi rzeczywistej i prawdziwej przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy.

Reklama

Sprawa dotyczyła Ł. G. - prawnika, który w 2010 r. został zatrudniony w bełchatowskiej spółce (kopalni) na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 4.250 zł. Odbył też aplikację radcowską, ale dopiero za trzecim razem zdał egzamin końcowy. Wcześniej jednak pracodawca go zwolnił, powołując się właśnie na utratę statusu aplikanta i brak uzyskania tytułu radcy.

Obowiązki prawnika

Ł. G. od 2012 r. miał w spółce umowę o pracę na czas nieokreślony. Do jego obowiązków - określonych na piśmie - należało: doradztwo prawne, reprezentacja w sprawach sądowych oraz współpraca w koordynacji postępowań, współpraca i współdziałanie z radcami prawnymi spółki, analiza prawna dokumentów oraz kontrola dokumentacji, wsparcie pod względem formalno-prawnym w sporządzaniu projektów umów, przygotowywanie projektów pism i stanowisk, rekomendacji i opinii, współpraca przy wykonywaniu innych zadań i wykonywanie poleceń przełożonego.


Pozostało jeszcze 86% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.