Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Czym innym są kwalifikacje, a czym innym jest status aplikanta

Ewa Maria Radlińska13.05.2016, 07:12; Aktualizacja: 13.05.2016, 07:25

Negatywny wynik egzaminu radcowskiego nie może być podstawą rozwiązania umowy o pracę, jeżeli nie stanowi rzeczywistej i prawdziwej przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy.

Reklama

Sprawa dotyczyła Ł. G. - prawnika, który w 2010 r. został zatrudniony w bełchatowskiej spółce (kopalni) na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 4.250 zł. Odbył też aplikację radcowską, ale dopiero za trzecim razem zdał egzamin końcowy. Wcześniej jednak pracodawca go zwolnił, powołując się właśnie na utratę statusu aplikanta i brak uzyskania tytułu radcy.

Obowiązki prawnika

Ł. G. od 2012 r. miał w spółce umowę o pracę na czas nieokreślony. Do jego obowiązków - określonych na piśmie - należało: doradztwo prawne, reprezentacja w sprawach sądowych oraz współpraca w koordynacji postępowań, współpraca i współdziałanie z radcami prawnymi spółki, analiza prawna dokumentów oraz kontrola dokumentacji, wsparcie pod względem formalno-prawnym w sporządzaniu projektów umów, przygotowywanie projektów pism i stanowisk, rekomendacji i opinii, współpraca przy wykonywaniu innych zadań i wykonywanie poleceń przełożonego.


Pozostało jeszcze 86% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.