Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Notariusz to więcej niż akuszer dokonywanej czynności

Ewa Maria Radlińska17.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 17.05.2016, 06:27

Niezauważenie, że klient w dwóch różnych miejscach dokumentu złożył dwa różne podpisy, jest przejawem niedbalstwa rejenta i rodzi odpowiedzialność cywilną. Nawet jeśli ów rejent sam padł ofiarą przestępców.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Właścicielka (nazwijmy ją panią X) wartego 900 tys. zł mieszkania pewnego dnia w 2012 r. dowiedziała się o tym, że rzekomo udzieliła pełnomocnictwa notarialnego nieznanej osobie. Dokument ów upoważniał do administrowania jej nieruchomością oraz do zawarcia umowy pożyczki dowolnej kwoty z jednoczesnym prawem przeniesienia własności lokum na zabezpieczenie. W rzeczywistość stała za tym szajka przestępców, którzy działając w ramach podziału ról, zrealizowali misterny plan. Zgodnie z nim do pani X zgłosiła się kobieta, udając, że jest zainteresowana najmem, a następnie kupnem mieszkania. Pod pretekstem konieczności przedłożenia w banku dokumentów niezbędnych do otrzymania kredytu wyłudziła dane osobowe właścicielki, zaświadczenie o niezaleganiu przez nią z opłatami oraz akt notarialny świadczący o tym, że nieruchomość otrzymała ona w ramach darowizny.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.