Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przepis o zwolnieniu z kosztów w sprawach cywilnych jest konstytucyjny

17.05.2016, 10:49; Aktualizacja: 17.05.2016, 12:37

Przepis umożliwiający zwolnienie strony przegrywającej proces z kosztów sprawy cywilnej, bez zapewnienia stronie wygrywającej rekompensaty poniesionych kosztów od Skarbu Państwa, jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Reklama

Prowadzona przez sędziego Andrzeja Biernata sprawa w składzie pięciu sędziów odbywała się 17 maja na posiedzeniu niejawnym – bez udziału stron. We wtorek TK publicznie ogłosił wyrok. Skarżony przepis "w zakresie w jakim nie nakłada na Skarb Państwa obowiązku zwrotu kosztów procesu stronie wygrywającej, niezasądzonych od strony przegrywającej jest zgodny z Konstytucją" – powiedział Biernat ogłaszając wyrok.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.