Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Konsul w Mercedesie

Ewa Maria Radlińska19.05.2016, 06:44; Aktualizacja: 19.05.2016, 06:55

Brak możliwości korzystania z pojazdu przeznaczonego do celów reprezentacyjnych, może być oceniany jedynie jako niedogodność, ale trudno go ujmować w kategoriach znacznej szkody.

Reklama

Sprawa dotyczyła spółki, która użyczyła konsulatowi Mercedesa. Firma była w trakcie przygotowania pozwu o ustalenie prawa własności tego auta z uwagi na jego zasiedzenie. No i miała problem z urzędami, które odmawiały zarejestrowania pojazdu. Taką decyzję podjęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Spółka wniosła więc o wstrzymanie wykonania decyzji.

Stosunki z konsulatem

We wniosku podniosła, że w sprawie zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia spółce znacznej szkody. Mercedes pozostaje bowiem w użyczeniu na rzecz konsulatu. W związku z powagą urzędu, który konsul honorowy wykonuje, konieczne jest używanie przez niego pojazdu reprezentacyjnego. Uniemożliwienie korzystania z tego auta znacznie zatem utrudni wykonywanie czynności konsularnych. Spółka wyjaśniła, że pojazd jest użyczany bezpłatnie, a zakup przez konsulat nowego samochodu jest niemożliwy, gdyż nie stać konsulatu na takie auto. Ponadto, firma przekonywała, że odmowa wstrzymania wykonania decyzji spowoduje spadek wartości pojazdu w związku z brakiem możliwości jego użytkowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie pozostał jednak niewzruszony na te argumenty i odmówił wstrzymania wykonania decyzji. Uznał, że spółka nie uprawdopodobniła, że wykonanie decyzji mogłoby narazić ją na niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Niemożność korzystania z pojazdu wykorzystywanego do celów reprezentacyjnych, może być bowiem oceniana jedynie jako niedogodność, ale trudno ją ujmować w kategoriach znacznej szkody, a tym bardziej nieodwracalnych skutków. Utrata wartości pojazdu jest okolicznością występującą zaś niezależnie od tego, czy pojazd jest użytkowany. Odmowa rejestracji pojazdu skutkuje co prawda niemożnością korzystania z niego, co może się przyczynić do pewnych utrudnień związanych z codziennym funkcjonowaniem, jednakże nie można przyjąć, że to spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody bądź będzie miało charakter nieodwracalny. Sąd wyjaśnił także, że przesłanki wstrzymania wykonania decyzji muszą się odnosić bezpośrednio do wnioskodawcy i dotyczyć zagrożenia dla jego sytuacji. Ewentualne następstwa wykonania decyzji dla osób trzecich nie mogą tym samym stanowić poparcia wniosku. Zatem bez wpływu na rozstrzygnięcie pozostaje kwestia szkody, jaka wiąże się z wykonaniem decyzji dla konsula. Spółka zaskarżyła rozstrzygnięcie.


Pozostało jeszcze 42% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.