Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

SN: Poszkodowany w wypadku nie musi leczyć się w ramach NFZ

20.05.2016, 11:17; Aktualizacja: 20.05.2016, 11:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Taka osoba nie ma obowiązku korzystania w pierwszej kolejności z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia. Nie musi też wykazywać, dlaczego skorzystała właśnie z leczenia i rehabilitacji poza system NFZ.

Reklama

Rzecznik finansowy zadał Sądowi Najwyższemu pytanie, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu roszczenia o pokrycie kosztów leczenia prywatnego, wynikająca z umowy OC, jest uzależniona od braku możliwości skorzystania przez poszkodowanego z zabiegów w ramach NFZ albo wydłużonego okresu oczekiwania na leczenie?

19 maja Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy OC obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego, niefinansowane ze środków publicznych.

Z tezy uchwały SN wynika, że poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie ma obowiązku korzystania w pierwszej kolejności z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia i nie musi wykazywać, dlaczego skorzystał właśnie z leczenia i rehabilitacji poza system NFZ. Wystarczy, że udowodni poniesienie przez siebie uzasadnionych i celowych kosztów leczenia l rehabilitacji (art. 444 par. 1 k.c.).

Uchwała SN z 19 maja 2016 roku (​III CZP 63/15)

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.