Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

SN: Poszkodowany w wypadku nie musi leczyć się w ramach NFZ

20.05.2016, 11:17; Aktualizacja: 20.05.2016, 11:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Taka osoba nie ma obowiązku korzystania w pierwszej kolejności z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia. Nie musi też wykazywać, dlaczego skorzystała właśnie z leczenia i rehabilitacji poza system NFZ.

Reklama

Rzecznik finansowy zadał Sądowi Najwyższemu pytanie, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu roszczenia o pokrycie kosztów leczenia prywatnego, wynikająca z umowy OC, jest uzależniona od braku możliwości skorzystania przez poszkodowanego z zabiegów w ramach NFZ albo wydłużonego okresu oczekiwania na leczenie?

19 maja Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy OC obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego, niefinansowane ze środków publicznych.

Z tezy uchwały SN wynika, że poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie ma obowiązku korzystania w pierwszej kolejności z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia i nie musi wykazywać, dlaczego skorzystał właśnie z leczenia i rehabilitacji poza system NFZ. Wystarczy, że udowodni poniesienie przez siebie uzasadnionych i celowych kosztów leczenia l rehabilitacji (art. 444 par. 1 k.c.).

Uchwała SN z 19 maja 2016 roku (​III CZP 63/15)

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.