Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Muzycy założą związek zawodowy

20.05.2016, 15:32; Aktualizacja: 20.05.2016, 15:47

Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że Krystyna Prońko, Romuald Lipko, Robert Chojnacki i inni pomysłodawcy związku zawodowego muzyków mogą go utworzyć, mimo że nie mają umów o pracę. Powołał się przy tym na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku.

Reklama

W 2013 r. lubelski sąd rejonowy odmówił rejestracji związku zawodowego muzyków, twierdząc, że prawo ich zakładania mają tylko etatowi pracownicy. Sąd okręgowy rozpatrujący odwołanie wnioskodawców zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego. Ten zaś stwierdził, że prawa obywateli do zrzeszania się nie można w ten sposób ograniczać.


Pozostało jeszcze 34% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.