Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Od klienta z odpowiednim wykształceniem sąd wymaga więcej

Ewa Maria Radlińska23.05.2016, 06:52; Aktualizacja: 23.05.2016, 06:56

To nic, że pracująca w banku aplikantka radcowska wprowadziła w błąd klientów co do oprocentowania kredytu. Ci byli bowiem obeznanymi w temacie ekonomistami. Powinni więc wiedzieć co podpisują.

Reklama

W tej sprawie powodowie pozwali bank domagając się zapłaty. Chodziło o to, że brali kredyt w tym banku, a jego pracownica - aplikantka radcowska I roku - wprowadziła ich w błąd co do kwestii związanych z oprocentowaniem kredytu.

Sporny zapis

Przekonywali, że nie mieli możliwości dostrzeżenia różnicy pomiędzy spornym zapisem a uzależnieniem wzrostu oprocentowania jedynie do wskaźnika L. 3M w sytuacji, gdy pracownica banku wytłumaczyła im, że zmiana oprocentowania będzie uzależniona wyłącznie od zmiany L. 3M. I to ich przekonało. Sąd rejonowy oddalił powództwo. Wskazał, że w czasie podpisywania umowy pracownica była aplikantką I roku aplikacji radcowskiej, a jej wiedza nie pozwalała jeszcze na dostrzeżenie zagrożeń wynikających ze spornego zapisu umowy. Ponadto sąd wytknął, że powodom, którzy są z wykształcenia ekonomistami nie obce muszą być sformułowania zawarte w kwestionowanym zapisie. W chwili zawierania umowy kredytu hipotecznego powód kończył studia na wydziale handel zagraniczny oraz zatrudniony był w charakterze ekonomisty handlowca na stanowisku kierownika ds. eksportu i importu. Powodowie zaskarżyli wyrok.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.