Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Od klienta z odpowiednim wykształceniem sąd wymaga więcej

Ewa Maria Radlińska23.05.2016, 06:52; Aktualizacja: 23.05.2016, 06:56

To nic, że pracująca w banku aplikantka radcowska wprowadziła w błąd klientów co do oprocentowania kredytu. Ci byli bowiem obeznanymi w temacie ekonomistami. Powinni więc wiedzieć co podpisują.

Reklama

W tej sprawie powodowie pozwali bank domagając się zapłaty. Chodziło o to, że brali kredyt w tym banku, a jego pracownica - aplikantka radcowska I roku - wprowadziła ich w błąd co do kwestii związanych z oprocentowaniem kredytu.

Sporny zapis

Przekonywali, że nie mieli możliwości dostrzeżenia różnicy pomiędzy spornym zapisem a uzależnieniem wzrostu oprocentowania jedynie do wskaźnika L. 3M w sytuacji, gdy pracownica banku wytłumaczyła im, że zmiana oprocentowania będzie uzależniona wyłącznie od zmiany L. 3M. I to ich przekonało. Sąd rejonowy oddalił powództwo. Wskazał, że w czasie podpisywania umowy pracownica była aplikantką I roku aplikacji radcowskiej, a jej wiedza nie pozwalała jeszcze na dostrzeżenie zagrożeń wynikających ze spornego zapisu umowy. Ponadto sąd wytknął, że powodom, którzy są z wykształcenia ekonomistami nie obce muszą być sformułowania zawarte w kwestionowanym zapisie. W chwili zawierania umowy kredytu hipotecznego powód kończył studia na wydziale handel zagraniczny oraz zatrudniony był w charakterze ekonomisty handlowca na stanowisku kierownika ds. eksportu i importu. Powodowie zaskarżyli wyrok.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.